site.btaВарна отново е домакин на Училищния фестивал „Франкофонските сцени на България“
За трети път Варна е домакин на Училищния фестивал „Франкофонските сцени на България“. Неговото 27-о издание е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова и се провежда днес в Драматичния театър, като е посветено на темата „Другият“.
Фестивалът е изключително важен за Френското посолство и Френския институт в България. Той е много съществена част от образователното и културно сътрудничество между Френския институт и българската страна, каза преди откриването на форума Клодия Калво, която е заместник-директор на института и заместник-съветник по сътрудничеството и културната дейност към Посолството на Франция в България.
Важна функция според нея фестивалът има за извеждането на френския език от класната стая и оживяването му чрез сценичните творби. Тя подчерта, че за всички организатори - „Алианс Франсез“ във Варна, Асоциацията на преподавателите по и на френски език и Френския институт в България, е изключително важно да възродят този фестивал и изрази надежда той да стане отново международен.
Калво открои подкрепата на вицепрезидента Илияна Йотова за събитието, което се вписва и в 30-годишнината от присъединяването на България към международната организация на франкофонията. Тази вечер Йотова ще връчи специална награда на форума във Варна.
По думите на Калво голяма заслуга за възобновяването на фестивала има и домакинството на Варненския театрално-музикален продуцентски център с директор Даниела Димова. Благодарности за приема изказа и председателката на Асоциацията на преподавателите по и на френски език в България Вяра Любенова.
Тя припомни, че още от епохата на Възраждането френският език е бил винаги съпроводен с театрална практика в часовете. През 1880 г. варненски младежи от мъжкото франкофонско училище „Свети Михаил“ поставят класически пиеси на френски език със своите учители, които са французи, швейцарци и белгийци. В девическия колеж „Сент Андре“ също са се играли театрални и музикални спектакли на френски език. Тази традиция е продължила с някакво малко прекъсване и след Втората световна война, а след 60-те години се създават френските езикови гимназии, като първата е във Варна.
По думите й театърът в езиковите гимназии е на общинско ниво с по-малко публика до 1993 г., когато е създадена Асоциацията на преподавателите по и на френски език с тогавашния председател проф. Стоян Атанасов, който е преподавател в Софийския университет. Тогава възниква идеята да се направи театрален франкофонски фестивал за гимназисти. Първото му издание е в Пловдив, след това много години се провежда в Стара Загора, макар и с прекъсвания. Има издания в Хасково и Банкя. Във Варна е през 2012 и 2013 г. и сега се завръща със своето 27-о издание, допълни Любенова.
Във форума днес вземат участие осем театрални трупи на ученици от IX, X и XI клас от гимназиите с интензивно изучаване на френски език ПЕГ „Проф. Д-р Асен Златаров“ от Велико Търново, IV ЕГ „Фредерик Жолио-Кюри“ от Варна, ЕГ „Акад. Людмил Стоянов“ от Благоевград, ПГРЕ „Г. С. Раковски“ от Бургас, ГПЧЕ „Ромен Ролан“ от Стара Загора, ГПЧЕ „Симеон Радев“ от Перник, 9 ФЕГ „Алфонс дьо Ламартин“ и 35 СЕУ „Добри Войников“ от София. Постановките са по класически произведения като „Клетниците“, „Хамлет“ или поезията на Жак Превер, но са представени в собствен прочит, направен от учениците с помощта на техните преподаватели, които са и режисьори на спектаклите, посочи директорката на „Алианс Франсез“ във Варна Милена Ангелова.
В рамките на фестивала, в IV Езикова гимназия „Фредерик Жолио-Кюри“ се проведе обучително театрално ателие с актрисата Ина Добрева и Светлана Герасимова, която е бивш преподавател по френски език в София и доайен на театралния форум.
Събитието приветства директорката на Театрално-музикалния продуцентски център във Варна Даниела Димова. Тя подчерта, че е от огромно значение за варненци продължаването на традицията градът да бъде домакин на ученическия франкофонски театрален фестивал, защото той е оставил широк отзвук в културната гилдия на града през двете години, когато е гостувал и е имал международно участие. Димова изрази надежда догодина форумът да се програмира с участието на повече театрални трупи и с паралелна програма от майсторски класове.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text