site.bta Над 1000 преподаватели от висши училища подготвят бъдещи учители чрез иновативни технологии, каза служебният министър Галин Цоков
Над 1000 преподаватели от различни висши училища в страната вече прилагат иновативни образователни технологии и компетентностния подход при подготовката на студенти, които са бъдещи учители. Това съобщи служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков при откриването на Център за иновативни образователни технологии в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" в Пловдив (АМТИИ), цитиран от пресцентъра на ведомството.
Центърът е изграден по Националната програма на Министерството на образованието и науката (МОН) "Повишаване на компетентностите на преподавателите от държавните висши училища, подготвящи бъдещи учители". Нейна цел е обучението на студентите по педагогически специалности да стане по-компетентностно и практически насочено, както и те да развият умения за използване на съвременни дигитални технологии при преподаването. За постигането й самите университетски преподаватели преминават целенасочени обучения в две направления - иновативни технологии и компетентностен подход, които впоследствие предават на студентите, които ще са бъдещи учители.
"Тази програма е изключително важна, защото ние искаме в рамките на училищното образование все повече и по-реално да навлезе компетентностният подход. Учениците да учат не само за оценки и за възпроизвеждане на знанията, а да придобият реални умения за живота, които да им дадат възможност след това да се реализират успешно", изтъкна министър Цоков.
Той откри новия Център за иновативни образователни технологии в АМТИИ заедно с ректора на Академията доц. д-р Жан Пехливанов. В него ще получат квалификация около 40 педагогически специалисти от Академията, които впоследствие ще приложат в центъра своите знания и умения за обучение на студентите бъдещи учители, както и на докторанти, и преподаватели от останалите направления във висшето училище. Учители от средните училища също ще могат да повишават квалификацията си в новия център. Той е част и от Националната мрежа от университетски центрове по иновативни образователни технологии с цел бърз обмен на знания, опит и добри практики в тази област.
Официалната церемония по откриването домакинства проф. д-р Галина Петрова-Киркова - директор на Департамента за езикова и специализирана подготовка към Академията. На събитието присъстваха настоящият и бившият ректор на Аграрния университет в Пловдив - доц. д-р Боряна Иванова и проф. д-р Христина Янчева, и новоизбраният ректор на Университета по хранителни технологии в Пловдив - проф. д-р инж. Галин Иванов, дългогодишни партньори на АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев", както и представители на академичното ръководство и на преподавателския състав в Академията.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text