site.btaСпоред Пламен Димитров е нужно увеличение на заплатите на работещите във ВиК сектора
Средните нива на заплащане от порядъка на 1300-1500 лв. в системата „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК) очевидно не могат да бъдат атрактивни. Това заяви президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров по време на международната конференция „Интелигентно потребление на водни ресурси и Синя дипломация“. Събитието е организирано в София от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и Европейския икономически и социален комитет в партньорство с „Веолия България“. Според Димитров е нужно увеличение на възнагражденията. Усилията да се привличат кадри и да се задържат минава през повишение на заплащането, което още не е постигнато, каза той. По думите му броят на работещите във ВиК сектора намалява, а средната възраст е 52 г.
Достъпът до качествена питейна вода и канализация е всеобщо право и в тази връзка публичните институции и всички ние сме длъжни да осигуряваме това право. България е една от държавите, които имат сериозно покритие, но в същото време загубите в мрежите са много големи, коментира още президентът на КНСБ. И добави, че са нужни повече инвестиции.
Събитието бе открито от председателя на Управителния съвет на АИКБ Васил Велев. В хода на дискусията беше акцентирано върху необходимостта държавите да осъзнаят по-сериозно проблемът с недостига на вода и да оформят конкретни политики за превенция. Коментирани бяха и проблемите със загуба на вода. Водата не е стока, но някой трябва да плаща за нейното довеждане, пречистване и др., каза строителният инженер Михаил Тодоров. Голям проблем на ВиК дружествата е, че те използват помпи и енергоемки уреди, които повишават цената на водата, отбеляза той. По думите му авариите трябва да се откриват навреме, за да се избегнат големите загуби на вода.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text