site.btaС открит урок „145 години Търновска конституция“ във Велико Търново ще бъдат отбелязано подписването на държавническия документ през 1879 г.
С открит урок „145 години Търновска конституция“ ще започне честването във Велико Търново, посветено на подписването на държавническия документ през 1879 година, съобщиха организаторите от Регионалния исторически музей и Община Велико Търново.
Отбелязването ще започне с тържествен молебен в Катедралния храм „Рождество Богородично“. В 10:30 часа в залата на музей „Възраждане и Учредително събрание“, където е подписан документът, ще се състои открит урок за учениците от великотърновските училища на тема „145 години Търновска конституция“. Историците проф. Петко Петков, проф. Милко Палангурски и проф. Пламен Павлов ще представят пред младите хора познати и непознати факти, свързани със събитието от 1879 г.
Цветя в знак на признателност ще бъдат поднесени на на паметната плоча, посветена на Търновската конституция пред музей „Възраждане и Учредително събрание“. На площада пред културната институция ще се състои празнична програма с участието на Фолклорен ансамбъл „Искра“. Аудио-визуален спектакъл „Царевград Търнов- звук и светлина“ ще бъде излъчен на площад „Цар Асен“ от 20:30 часа.
Изложба на открито представя пана със знакови моменти, свързани с Търновската конституция, подготвена от Регионалния исторически музей. Експозицията е подредена на главната улица пред Факултета по изобразително изкуство.
Честванията на годишнината във Велико Търново ще продължат до края на седмицата. Книгата „Съграждането на модерна България. Нотабилите, Конституцията и Князът 1879“ на проф. Милко Палангурски ще бъде представена пред академичната общност на 19 април, когато ще бъде открита Международна научна конференция „Модерна България – 60 години преподаване на нова и съвременна българска история във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и 40 години катедра „Нова и най-нова история на България“. Това е един цялостен разказ, описващ процеса на възстановяване на българската държавност след освобождението стъпка по стъпка, каза за БТА проф. Палангурски и уточни, че първото представяне на изданието е било в Силистра.
По повод 145 години от приемането на Търновската конституция, Гражданският съвет към Висшия съдебен съвет ще проведе заседание на 19 април във Велико Търново. За участие в заседанието са поканени членовете на Съдийската и Прокурорската колегии, административни ръководители на органи на съдебната власт от Апелативен район – Велико Търново, както и деканът на Юридическия факултет на Великотърновския университет.
По време на работния форум ще бъде проведена дискусия по проблемите на практическото прилагане на приетите от 49-то Обикновено народно събрание, промени в Конституцията на Република България и възможността за възникване на конституционна криза в управлението на държавата.
Ще бъде разгледано и становище на Камарата на следователите за отправяне на предложение до министъра на правосъдието за спиране на процедурата по внасяне на проекта на Закон за съдебната власт в Министерски съвет до произнасяне на Конституционния съд.
16 април е Денят на конституцията и професионален празник на българските юристи и на съдебните служители. Годишнината е свързана с приемането (16 април 1879) на Търновската конституция от Учредителното народно събрание, свикано в Търново на 10 февруари 1879 г. и закрито в деня на приемането й. Датата се отбелязва по инициатива на Съюза на юристите в България и с Решение 56 на Министерския съвет от 12 март 1991 г., когато е обявен за Ден на Конституцията и професионален празник на българските юристи. С Решение 879 от 16 декември 2010 г. на Министерски съвет е обявен и за професионален празник на съдебните служители. До 1991 г. денят се отбелязва на 4 декември като Ден на Конституцията и на юриста съгласно Решение на Бюрото на Министерския съвет от 1979 година, показва информация на отдел „Справочна“ на БТА.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text