site.btaМинистерството на финансите пласира нова емисия 3-годишни държавни ценни книжа за 200 млн. лв. на вътрешния пазар
Министерството на финансите стартира емисионната си програма, като пусна в обращение нова емисия 3-годишни държавни ценни книжа (ДЦК), деноминирана в лева, с падеж 17 април 2027 година и годишен лихвен купон от 3 на сто, съобщава финансовото министерство.
С днешния търг Министерството на финансите (МФ) възобнови емисионната си активност след повече от едногодишно отсъствие на вътрешния пазар на ДЦК. Търгът е в изпълнение на емисионна политика на МФ за 2024 г. и съгласно публикувания през март емисионен календар за ДЦК за април 2024 г., пише в съобщението.
На проведения аукцион бяха пласирани успешно ДЦК за 200 млн. лв. съвкупна номинална стойност при среднопретеглена годишна доходност в размер на 3,01 на сто.
Общият размер на подадените поръчки достигна 512,5 млн. лв., което съответства на коефициент на покритие от 2,56. Отчетеният спред спрямо аналогичните германски федерални облигации е в размер на 45 базисни пункта. От страна на участниците беше отчетен висок интерес, като най-голямо количество ДЦК на аукциона придобиха банките – 46 на сто, следвани от пенсионните фондове с 11 на сто, застрахователните дружества – 8 на сто, договорни и гаранционни фондове – 6 на сто и други инвеститори – 29 на сто.
Инвеститорите (юридически и физически лица) могат да купуват ДЦК на първичен пазар на провежданите от Българската народна банка аукциони чрез избран от тях първичен дилър, като подават: състезателни поръчки с предложена от тях цена (до 30 поръчки на първичен дилър) или несъстезателни поръчки (неограничен брой), които се изпълняват по постигнатата средна продажна цена на аукциона.
Съвкупната номинална стойност на една състезателна поръчка е най-малко 1000 лв. и е кратна на 1 лв., а на несъстезателната - най-малко 50 лв. и кратна на 1 лв.;
Списъкът на първичните дилъри на ДЦК е публикуван в категория „Държавен дълг“>“Пазар на ДЦК“>“Списък на първичните дилъри на държавни ценни книжа“.
Изградената пазарна инфраструктура позволява лесен достъп на физически и юридически лица до пазара на държавен дълг в страната подчертават от МФ.
/ИЦ/
news.modal.header
news.modal.text