site.btaКНА: Над 1500 тона помощи ще може да бъдат доставяни всяка седмица в Газа, когато плаващият кей заработи, каза кипърският външен министър
Република Кипър е в контакт с всички свои партньори по отношение на възобновяването на доставките на хуманитарна помощ за палестинците в Газа чрез морския коридор „Амалтея", като междувременно започнаха да постъпват парите във фонда, създаден за тази цел, предаде за БТА кипърската агенция КНА, цитирайки министъра на външните работи Константинос Комбос.
Той отбеляза, че когато бъде въведен в експлоатация плаващият кей, който САЩ строи край бреговете на Газа, „се очакват (да бъдат доставяни) повече от 1500 тона (помощи) всяка седмица и това количество може да се увеличи“.
На пресконференция, на която представи работата, свършена от министерството на външните работи през първата година от управлението на президента Никос Христодулидис, Комбос отбеляза, че през следващите дни със съдействието на администрацията на САЩ в постоянното представителство на Кипър в Ню Йорк ще бъде организирана среща на ниво постоянни представители с цел те да бъдат информирани за морския „Амалтея“.
Комбос отбеляза, че морският коридор, с който по изключение и конкретно беше отменено морското ембарго за Газа, е от особено значение.
Комбос каза още, че фондът „Амалтея", който е структуриран въз основа на международни стандарти, с прозрачност и отчетност, ще се управлява от съвет с управленско звено, изпълнителен орган, одитен орган, с оглед извършване на покупки, осигуряване на кораби, осигуряване на услуги за експлоатацията на коридора, развитие на съществуващата инфраструктура на Република Кипър, осигуряване на оборудване, което Република Кипър ще продължи да притежава, и логистична подкрепа.
Кипърският външен министър каза, че вноската от ОАЕ във фонда за този период от 15 милиона долара доказва доверието на един от ключовите партньори и благодари на ОАЕ за сътрудничеството.
Той отбеляза, че Република Кипър не е сама в това начинание, а се създава стабилна основа, която ще позволи продължаването на усилията в дългосрочен план.
Запитан кога се очаква да бъде възобновена доставката на помощи чрез морския коридор, министърът каза, че това може да се случи непосредствено преди или след въвеждането в експлоатация на изградената от САЩ временна пристанищна инфраструктура в Газа, което според наличната информация ще бъде на 1 май.
Той каза още, че значителен брой американски военни офицери, ангажирани в проекта, са в пълна координация и сътрудничество с кипърската страна.
Комбос отбеляза, че хуманитарната организация „Световна централна кухня“ носи отговорността за приемането и разпространението на помощта, но след трагичния инцидент, който се случи, възникна проблем по отношение на протоколите за сигурност „главно за другата страна“.
Република Кипър не може да контролира този въпрос, но ние, отбеляза той, сме в контакт и в сътрудничество с всички наши партньори и проучваме всякакви други алтернативи до изграждането на временната пристанищна платформа, добави той.
Той каза още, че част от товара на кораба „Дженифър“, който не е успял да бъде разтоварен в Газа, е бил върнат в Кипър.
Освен това той каза, че във Фонда за „Амалтея“ са започнали да постъпват пари и че ЕС активно е ангажиран с това.
Запитан за войната в Газа, той каза, че тя е предефинирала проблема в Близкия изток и повтори, че кипърското правителство осъжда терористичните атаки на „Хамас“ и подчерта, че всяко разпространение на конфликта ще бъде пагубно за състоянието на световните дела и че трябва да бъде изпратен призив за „пълно самовъздържане“.
Той също така отбеляза, че Кипър стои редом с ЕС и със Съвета за сигурност на ООН в искането за незабавно хуманитарно прекратяване на огъня.
(Новина, избрана от кипърската агенция КНА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
/ЕЩ/
news.modal.header
news.modal.text