site.btaРусенският музей отбеляза с постерна изложба 50 години от намирането на Боровското съкровище
Русенският музей отбеляза с постерна изложба на открито 50 години от намирането на Боровското съкровище.
"За това съкровище се говори много и по света, и у нас. В момента се намира в Канада, където участва в изложбата "Първите владетели на Европа" и се надявам до края на годината да се прибере, но неговата реплика може да се види в Русенския исторически музей", каза директорът на културната институция проф. Николай Ненов.
Предстои да бъде издаден и археологически сборник, посветен на съкровището.
Боровското съкровище е открито през декември 1974 г. край град Борово, област Русе. Ритуалният сервиз от пет сребърни съда е изключителен паметник на културата на траките от IV век пр. Хр.
"Боровското съкровище безспорно е знак за царска власт. В България можем да не говорим само за Долината на траките и всички да свързват това с южната част на страна, а напротив - по брой на съкровища в Северна България има повече такива. Боровското съкровище е едно от най-важните. Знанието за траките е важно за всички нас, тъй като ни вписва в европейския културен маршрут "Дунавския път на Желязната епоха", каза проф. Ненов.
Надя Стоянова, дългогодишен уредник на музея и съпруга на археолога Димитър Иванов, извършил разкопките през декември 1974 г., разказа спомените си от онова време.
В началото на зимата Димитър Иванов е повикан да огледа случайно събрани находки от землището на селото, когато местен тракторист намерил "тенекийки с изображения". След като вижда първите два ритона, археологът реагира бързо и организира спасителни разкопки, благодарение на които се събира съкровището във вида, в който го познават всички.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text