site.btaЕлена Йончева в Берлин: Трябва да предотвратим разпространението на войната на континента
За много европейци въпросът за войната и мира в Европа, изглежда, не зависи, за съжаление, нито от Европа, нито от европейските лидери. Европа няма позиция. Ние говорим повече за милитаризация отколкото за възможностите за постигане на мир. Трябва да предотвратим ескалацията на войната и разпространението й на европейския континент. Аз вярвам, че това е задължение на демократичната общност и хората го очакват от нас. Това заяви евродепутатът Елена Йончева, която участва в среща на ръководителите на националните делегации в Европейския парламент, част от семейството на социалистите и демократите, в Берлин. Домакин на форума в столицата на Германия беше канцлерът Олаф Шолц заедно с ръководството на Германската социалдемократическа партия и представители на правителството. Дискусията, в която се включи политическият елит на социалистите в Европа, се провежда в навечерието на изборите за Европейски парламент (ЕП).
Социалистите и демократите, втората по численост група в настоящия мандат на ЕП, имаха постижения за тези пет години, посочи Елена Йончева. Тя открои новия Пакт за миграцията и убежището, който разпределя отговорността между държавите членки и облекчава натиска върху страните на първа линия. Европа ще бъде защитена. Ще има филтър, въз основа на обективни критерии, който няма да допуска мигранти, които представляват риск за сигурността на ЕС. Политическата договореност по документите беше постигната през декември, а окончателното приемане на законодателството в Европейския парламент е планирано за сряда. Елена Йончева ръководи преговорите по Пакта между ЕП, Европейската комисия и Съвета.
Тя отбеляза и още едно постижение в законодателството, инициирано от социалистите и демократите – регламента Европейски акт за свободата на медиите. За първи път в Европа журналистите ще бъдат защитени от преследване и цензура.
Но всъщност най-голямото предизвикателство в Европа са мирът и войната. Според едно от последните проучвания в Германия, 39% от хората се запасяват с храна и лекарства, опасявайки се, че конфликтът може да се разпространи извън Украйна. Министърът на отбраната Борис Писториус неотдавна призова германския народ да бъде готов за война в следващите три до пет години, посочи Елена Йончева по време на форума.
Срещата беше планирана, за да се обсъдят общи приоритети – за по-социална и приобщаваща Европа – и общи предизвикателства, особено дигиталната трансформация, и възхода на крайната десница както в Германия, така и на европейско ниво.
/МТК/
news.modal.header
news.modal.text