site.btaЩе успее ли президентката на Перу Дина Болуарте да оцелее политически след скандала "Ролексгейт"
Дори предвид ниските очаквания на перуанците към техните лидери, президентката Дина Болуарте вече беше непопулярна, пише в. "Вашингтон пост". През почти целия 16-месечен период, откакто тя пое президентския пост, рейтингът ѝ на одобрение се колебаеше в едноцифрени стойности. Мнозина перуанци смятат, че тя е отговорна за смъртта на близо 50 души, убити от силите за сигурност на протест срещу свалянето от власт на предшественика ѝ, и я обвиняват, че стои безучастно, докато законодателите подкопават демокрацията в Перу.
Трансформацията ѝ от вицепрезидент на крайнолевия президент Педро Кастильо в приятелски настроен към бизнеса дясноцентристки държавен глава накара критиците ѝ да я нарекат безсрамна опортюнистка с кръв по ръцете, отбелязва американското издание. Все пак 61-годишната Болуарте, която стана първата жена президент на Перу, досега успяваше да избегне обвинения, че самата тя е корумпирана.
Минлата седмица обаче управлението ѝ бе разтърсено от съобщения, че през последната година тя е натрупала лична колекция от бижута на стойност 500 000 щатски долара на фона на месечна президентска заплата от около 4200 щатски долара. Твърди се, че сред акцентите на колекцията са гривна "Картие" на стойност 50 000 щатски долара и часовник "Ролекс" на стойност 19 000 щатски долара.
Миналия петък Болуарте беше разпитвана от прокурори в продължение на пет часа, след като властите започнаха разследване дали е получила стотици хиляди долари в брой, както и луксозните часовници и бижута, по незаконен начин, съобщи Асошиейтед прес.
В излъчена по телевизията реч след разпита Болуарте отговори на обвиненията, като заяви, че "всичко, което са казали, е невярно". Тя показа пред камерите един от своите часовници "Ролекс", както и редица други златни гривни и колиета, които предизвикаха спора, и на свой ред нападна критиците си.
Макар да заяви, че някои от бижутата са нейни, Болуарте каза, че е получила часовниците назаем от Вилфредо Оскорима, губернатор на района Аякучо в южната част на страната. Тези нейни твърдения обаче изглежда са в пряко противоречие с предишни нейни коментари, в които тя казва, че часовниците "Ролекс" са "плод на моя труд" и средствата, които е спечелила с работата си, откакто е навършила 18-годишна възраст, отбелязва АП.
Разпитът на президентката дойде само седмица след като полицията и прокуратурата разбиха вратата на дома ѝ в предградие на Лима при среднощно нахлуване в търсене на часовниците, посочва в. "Гардиън". Скандалът "Ролексгейт" въвлече правителството ѝ в политическа криза и принуди непопулярната лидерка да промени състава на кабинета си, след като няколко министри внезапно подадоха оставки.
Болуарте далеч не е първият перуански президент, обвинен в корупция, но обвиненията не допринесоха за подобряване на репутацията на лидерката, която е обвинявана, че е отговорна за убийствата на 49 души от силите за сигурност по време на широкомащабните протести, предизвикани от свалянето от власт на предшественика ѝ Педро Кастильо през декември 2022 година. Срещу нея се води отделно разследване за ролята ѝ в тези смъртни случаи.
Болуарте заяви, че разследването във връзка с "Ролексгейт" е "лъжа" и "димна завеса" и призова прокурорите да бъдат по-професионални, а не да се водят по следи от "тенденциозната преса". Тя обвини своя адвокат Матео Кастанеда, който седеше до нея на пресконференцията, за това, че не е изяснила ситуацията по-рано и добави, че той я е посъветвал да не се обръща към по-широката общественост, докато не се разбере с прокурорите. Закъснелият отговор на Болуарте на обвиненията, които се появиха още в средата на март, вероятно няма да разсее скептицизма, отбелязва "Гардиън".
"Тя не може да се похвали с добро управление, отхвърлена е от мнозинството в законодателната власт, проблемите ѝ с народа са много сериозни", казва Алонсо Карденас, професор по политически науки в перуанския университет "Антонио Руис де Монтоя".
Това обаче не означава, че Болуарте скоро ще бъде свалена от президентския пост, коментира вестник "Монд". Според анализаторите тя едва ли ще се сблъска с някакви реални последствия - поне в краткосрочен план. Срещу действащ президент в Перу не могат да бъдат повдигани обвинения в престъпления, а Конгресът няма да е склонен да придвижи напред процедура по импийчмънт.
Съюзът на Болуарте с коалиция от лидери в Конгреса означава, че тя вероятно ще остане на поста си до 2026 г., казва Уил Фрийман, сътрудник по латиноамерикански изследвания в Съвета за международни отношения. Фрийман смята, че Болуарте "е марионетка", която е дала възможност на депутатите да приемат реформи, които бавно "демонтират демокрацията", за да могат те да запазят властта си.
На фона на тези събития вероятно не е изненадващо, че малцина перуанци са оптимистично настроени за бъдещето, коментира "Файненшъл таймс". Все по-голям брой хора емигрират - само през първата половина на миналата година броят им е бил над 400 000 души. В Лима мненията са разделени между два лагера. От едната страна са хората, които виждат постоянна деградация на политиката, а от другата са тези, които вярват, че авторитарен националист, подобен на салвадорския президент Наиб Букеле, ще спечели предстоящите през 2026 г. избори. Междувременно Болуарте ще продължи да се бори за политическото си оцеляване.
"Ролексите обобщават една политическа ситуация, чиято основна характеристика е, че вече няма никаква политика", казва Алберто Вергара от Тихоокеанския университет в Лима. "Дина и нейното правителство изобщо не ги е грижа за страната. За тях политиката е свързана с грабеж", смята той.
/ПТА/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text