site.btaУНСС беше домакин на първото състезание за училищата – членове на Асоциацията на езиковите училища в България
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) беше домакин на първото състезание за ученици от училищата – членове на Асоциацията на езиковите училища в България (АЕУБ). Състезанието се фокусира върху проверка на знанията, уменията и компетенциите на средношколците. То цели да провокира критичното мислене, осмислянето и използването на информацията, както и креативността у младите хора, съобщават от пресцентъра на висшето училище.
“Радвам се да ви приветстваме на първото интердисциплинарно състезание по чужд език“, каза доц. д-р Васил Петков – ръководител на катедра “МИО и бизнес“ и председател на АЕУБ. Той изрази своята увереност, че тази инициатива ще стане традиция и ще бъдат организирани и други състезания, чрез които младите хора да бъдат стимулирани да мислят, да разсъждават и да разговарят, обясняват от УНСС.
Ректорът на УНСС - проф. д-р Димитър Димитров, приветства първата голяма проява на АЕУБ под председателството на доц. Васил Петков.
“Близо една трета от студентите ни са завършили езикови гимназии. Ние предлагаме шест бакалавърски програми на английски език и много други специалности, в които се изучава чужд език. И за нас, и за бизнеса това събитие е важно, защото съвременната бизнес комуникация често се осъществява на различни чужди езици.“ Това каза проф. Димитров и допълни, че университетът работи в посока на интернационализиране, като в него се обучават китайски студенти; студенти от европейските държави; осъществява се обмен по програма “Еразъм+“ и обучението на студентите се извършва в интернационална среда.
“Светът става все по-глобален, затова продължавайте да учите чужди езици, защото това ще ви даде още едно предимство”, добави проф. Димитров.
“Имам ясен спомен от тази зала, когато в първи курс престъпих прага ѝ. Завършил съм Немската езикова гимназия в Бургас и бях притеснен дали ще се справя на фона на останалите мои колеги, които бяха завършили икономически и математически гимназии. Това не ми попречи, дори ми помогна. Тук много държим на чуждите езици и ще се радваме някой ден отново да ви видим в тази зала“, сподели доц. д-р Янко Христозов, зам.-ректор по международната дейност на УНСС.
Състезанието се проведе в рамките на два дни, като беше организирано в четири кръга. Отборите бяха предварително формирани в училищата и включваха ученици от десети, единадесети или дванадесети клас, като всеки отбор се състоеше от четири човека. Всяко училище имаше право да се представи само с един отбор на съответния език. За победителите асоциацията е определила награден фонд от 4500 лв., допълват от УНСС.
В програмата на надпреварата беше застъпена много отборна работа, като например - решаване на казус, дебати и работа по глобален проблем. Предвидени бяха и различни индивидуални езикови задачи – четене с разбиране; писмено пресъздаване на текст след слушане и насочващи въпроси; задачи за трансформиране на изречения и превод на български език. Победител е отборът, събрал най-много точки от двата дни. Наградените на първо място получават 2000 лв. За отбора, класиран на второ място, са предвидени 1500 лв., а за класиралите се на трето място – 1000 лв.
Тази година големият победител е отборът от Гимназията с преподаване на чужди езици (ГПЧЕ) “Симеон Радев“ – гр. Перник, в състав: Калоян Стоянов; Даяна Никифорова; Дамян Петров и Виктория Радева. Треньор на отбора е учителят им по физика и астрономия Мирослав Мирчев. Заедно с първото място те печелят и 2000 лв., осигурени от генералния спонсор на състезанието - AXPO-България, съобщиха днес от УНСС.
На второ място се нареди отборът на столичното 133 СУ “Александър С. Пушкин“, в състав: Георги Деянов, Александър Цветков, Данаил Симеонов и Борис Владимиров, с ръководител Кремена Радоева. Тяхната награда е в размер на 1500 лв.
Трети в двудневната надпревара се класираха учениците от езикова гимназия “Проф. д-р Асен Златаров", гр. Хасково, с ръководител Диана Деспова. Паричната награда за тях е на стойност 1000 лв., уточняват още от УНСС.
Доц. д-р Светла Бонева, декан на факултет “Международна икономика и политика“, връчи и две специални награди на учениците с най-добро индивидуално представяне - Кимбърли Тодорова от отбора на ГПЧЕ “Проф. д-р Асен Златаров” и Александър Цветков от 133 СУ “Александър С. Пушкин“.
Участниците в състезанието бяха поканени да кандидатстват за платен летен едномесечен стаж, осигурен от компанията AXPO-България, която е генерален спонсор на надпреварата.
/ЙВЛ
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text