site.btaБосна и Херцеговина е близо до „зелена светлина“ за отваряне на преговорите с ЕС
Лидерите на Европейския съюз изглежда са готови да поканят Босна и Херцеговина да започне преговорите за членство в съюза, предаде Ройтерс. Същевременно те подчертаха днес, че балканската страна ще трябва да предприеме повече реформи преди започване на преговорите.
Подобно решение би било широко възприето като историческо в Босна, пораждайки и надежди, че страната може да премине отвъд нестабилността, белязана от етническо напрежение и заплахи за отцепване близо три десетилетия след края на една опустошителна война, отбелязва агенцията.
Представители на ЕС смятат, че руската инвазия в Украйна през 2022 г. е показала опасностите от създаването на „сиви зони“, дестабилизирани от чуждестранни сили по границите на ЕС, а Босна се възползва от връщането на въпроса с разширяването на ЕС в дневния ред.
Очаква се европейските лидери да вземат формално решение за отваряне на преговорите с Босна по време на двудневна среща на върха в Брюксел, която започна днес. Босна се нуждае от мнозинство, за да получи „зелена светлина“, като много от лидерите сигнализираха при пристигането си, че ще гласуват „за“.
„Силно подкрепям факта, че след толкова усилия от страна на Босна и Херцеговина ще отворим следващите стъпки за тази страна“, отбеляза германският канцлер Олаф Шолц.
Лидерите на Австрия, Хърватия и Люксембург също направиха подобни коментари. Дори нидерландският премиер Марк Рюте, който се придържа към строгия списък от условия за потенциалните нови членки, каза, че Босна е направила достатъчно, за да заслужи отварянето на преговорите, но все пак трябва да направи още.
„Босна постигна напредък. Това означава, че подкрепяме отварянето на преговорите“, каза Рюте. „Но в същото време (…) Босна трябва да направи много повече, за да може колективно да отвори преговорите“.
Поканата за членство ще означи началото на процес, който може да отнеме много години.
В последните месеци Босна прие закони, свързани с 14-те приоритета, поставени през 2019 г. от Европейската комисия и фокусиращи се върху демокрацията и функционирането на държавата, върховенството на закона, основните права и реформите в публичната администрация. ЕК препоръча миналата седмица да бъдат отворени преговорите между ЕС и Босна, като отбеляза значителния напредък на страната по няколко точки. Въпреки това Босна все още трябва да приеме закони за съдилищата и изборната реформа – приоритети, поставени от ЕК.
„Не всички условия, поставени пред Босна и Херцеговина, са изпълнени“, каза естонският премиер Кая Калас. „Ако изпълнят тези условия, ние също ще трябва да изпълним обещанията си“.
Близки съюзници на Украйна като Естония подчертаха, че искат да видят как ЕС придвижва Киев по пътя му към членство. Европейските лидери поканиха Украйна и Молдова да започнат преговорите за членство през декември, но все още няма дата за започване на самите преговори. Според дипломати съюзниците на Украйна и Босна се опитват да свържат процеса при двете страни, като твърдят, че едната страна не бива да напредва без другата.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text