site.btaПроизведения на български артист са включени във виртуална изложба в Ню Йорк
Произведения на българина Илиян Иванов са включени във виртуалната изложба на Denise Bibro Fine Art в Ню Йорк. Това съобщи Генералното консулство на България в Ню Йорк на Фейсбук страницата си.
В експозицията са включени картини, които са финалисти сред участвалите в конкурса #COLLAGENOW 2024.
„Щастлив съм да бъда включен в изданието за 2024 г. на CollageNow в Denise Bibro Fine Arts с произведения от моята серия Dwellings“, написа в личния си профил в социалната мрежа Иванов.
Илиян Иванов, както сам се определя, е артист по призвание и психиатър по професия. Той е професор в Училището по медицина Икан в планината Синай в Ню Йорк (Icahn School of Medicine at Mount Sinai in New York) и заедно със съпругата си д-р Йорданка Проданова, стоматолог, са съпродуценти на номинирания през 2021 г. за „Оскар“ късометражен филм "Fооlіng Тhrоugh", припомня дипломатическото ни представителство.
„Denise Bibro Fine Art празнува древната традиция на колажа, която е форма на изкуство, обичана от мнозина. Думата колаж произлиза от френската дума coller, което означава „залепвам“. Първоначално разработен в Китай през 200 г. пр. н. е., след това е победоносно възприет като форма на изкуство през десети век от японски калиграфи, които залепват хартия и използват текст върху повърхности, когато пишат поезия. Азиатският свят гравитира към присъщите употреби на хартията като средство и език за изразяване на чувства, взаимоотношения и композиции, провокирайки искрени разкази“, пише в сайта на галерията за изложбата.
„Колажът, както го познаваме, дойде в нашия свят с художници кубисти като Жорж Брак и Пабло Пикасо, които първи са пионери в движението на двадесети век. Тези художници ни провокираха да видим пространството и формата по различен начин чрез сглобяване и съпоставяне на хартия и други различни материали върху повърхности. Друг художник от 20-ти век, Кърт Швитерс, издигна колажа на съвсем ново ниво. И до днес мнозина го смятат за „Кралят на колажа“, отбелязват още от галерията.
„Всеки от художниците в тази изложба почита своите предци и продължава да утвърждава този език на изкуството по свой начин“, добавят от там.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text