site.btaУспешно завърши четвъртият кръг на международния конкурс по състезателно програмиране CodeIT
Успешно завърши четвъртият кръг на международния конкурс по състезателно програмиране CodeIT, който се проведе в София. В него участие взеха таланти от различни страни, а победителите са от България и Сърбия, съобщават от “Мусала Софт”, които организират конкурса.
Борбата за челните места на първите трима състезатели в класирането при старшата възраст беше интригуваща. Те разменяха местата си почти до самия край на кръга, което го превърна в най-оспорвания за този сезон. На първо място в старшата категория се нареди Борис Михов от София, последван от Виктор Лучич от Сомбор, Сърбия, а трета позиция завоюва Ясен Пенчев от Габрово.
При младежите първи беше Денислав Манев от Габрово, второто място зае Никола Манолов от Хасково, а трети остана Николай Вълчанов от Шумен.
По време на конкурса бяха отличени и победителите от томболата с награди, инициирана от организаторите от “Мусала Софт” и спонсорите - “Ubisoft Sofia” и “Canyon”. Сред тях бяха Никола Манолов от Хасково; Александър Губица, от Сърбия; Калоян Еленков от София и други.
Следващият кръг е от типа "Маратон" и ще се проведе в периода от 16 март до 7 април 2024 г., съобщават организаторите. Очаква се сред патроните в този кръг да бъдат: проф. д-р Сотир Сотиров - заместник-ректор на Университета “Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас; Димитрина Тодорова - директор на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас, и Милена Андонова - директор на Природо-математическат гимназия “Академик Никола Обрешков“ – Бургас.
Musala Soft е водеща софтуерна компания, специализирана в изграждането на цялостни решения, обхващащи всички елементи от жизнения цикъл на софтуера.
CodeIT e създаден от “Мусала Софт” през 2000 г. с водещо списание “PC Magazine” като национално състезание. Днес CodeIT събира стотици участници от България и света. През 2011 конкурсът приема нов формат, в който всеки сезон е разделен на два типа състезателни части – СПРИНТ (5+3 задачи) и МАРАТОН (1 задача). Етапите включват “бързи и бавни“ задачи, разпределени в шест задочни кръга. До големия финал достигат 12-те най-добри състезатели през годината. От сезон 2013-2014 г. конкурсът става международен и са въведени Junior задачи за състезатели до 8-и клас, което е изключително важна стъпка за ранното привличане към областта на науките и технологиите. До момента в CodeIT са участвали над 2300 състезатели от над 20 държави, сред които Китай, Сърбия, Северна Македония, Швейцария, Иран, Индия, Швеция, Южна Африка и други.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text