site.btaТопенето на ледове в Атлантически океан води до топли и сухи лета в Европа, установи проучване
Увеличаването на количеството разтопена вода в Северния Атлантически океан предизвиква верига от събития, водещи до по-топли и сухи европейски лета. Това установи скорошно проучване на британския Национален океанографски център (NOC), публикувано в списание „Уедър енд клаймът дайнамикс“.
Обсъждайки последиците, научният ръководител на изследването Марилена Олтманс от Националния океанографски център, обясни: „Докато Великобритания и Северна Европа преживяха необичайно хладно и влажно време през лятото на 2023 г., Гренландия изкара необичайно топло лято, което доведе до увеличаване на притока от сладка вода в Северния Атлантически океан“.
„Въз основа на установената верига от събития очакваме, че условията в океана и атмосферата ще бъдат благоприятни за необичайно топло и сухо лято над Южна Европа тази година“, прогнозира тя и добави: „В зависимост от пътя на сладководните води в Северния Атлантик очакваме също така топло и сухо лято в Северна Европа през следващите пет години“.
Топящият се морски лед и ледниците са все по-голям източник на прясна вода за Северния Атлантически океан, а промените в количеството на морския лед могат да нарушат нормалната океанска циркулация, което оказва влияние върху глобалния климат. Проучването предполага, че с увеличаването на топенето на ледовете европейските горещи вълни и суши ще стават по-интензивни в бъдеще. Затоплянето над Европа след силното изпускане на сладка вода в Северния Атлантически океан ще се прибави към затоплянето, което вече се случва поради изменението на климата, а това ще доведе до промяна на метеорологичните модели.
В заключение Марилена Олтманс казва: „Нашите открития показват важността на океанските наблюдения, за да се гарантира, че климатичните модели обхващат всички физични процеси, необходими за изготвянето на точни прогнози за времето. Това проучване е стъпка напред за подобряване на моделите, което ще позволи на промишлеността и заинтересованите страни да планират предварително конкретни метеорологични условия, като например адаптиране на селскостопанските методи, за да бъдат по-устойчиви, прогнозиране на потреблението на горива и подготовката за посрещане на наводнения“.
Националният океанографски център е независима океанографска институция във Великобритания, която провежда научни изследвания в области, включващи морска физика и океански климат, моделиране на морските системи и океански технологии и инженерство.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text