site.btaВъв Велико Търново ученици от първата в България паралелка "Социална работа с деца и семейства в риск" отбелязаха Деня на розовата фланелка
Във Велико Търново ученици от първата в България паралелка "Социална работа с деца и семейства в риск" събраха съмишленици в Деня на розовата фланелка. Проява от световната инициатива, чието основно послание е „Не на тормоза в училище“, се състоя в СУ “Владимир Комаров“ във Велико Търново, съобщи за БТА Лазаринка Ганчева класен ръководител на VIII "б" клас със специалност "Социална работа с деца и семейства в риск".
Инициативата на учениците се реализира съвместно с техните приятели от SOS Консултативнен център „Светулка“ във Велико Търново. Облечени в розови фланелки, децата раздадоха на своите съученици 100 ръчно изработени розови картончета с послания „Не на тормоза“ и „Не на насилието“.
Всяка последна сряда от месец февруари се отбелязва Световният ден против тормоза в училище. Известен като „Ден на розовата фланелка“, той символизира неприемането на тормоза и насилието в училище. Осмокласниците са получили табела за класната си стая "Клас съмишленици на SOS Детски селища България " с обещанието, че ще продължават да се включват и в бъдещи инициативи и няма да бъдат безучастни към тормоза и насилието.
Учениците от социалната паралелка ще продължат своите инициативи срещу насилието с благотворителен базар, на който ще предлагат ювелирни изделия, изработени от самите тях под ръководството на Лазаринка Ганчева, която е и преподавател по изобразително изкуство. Средствата ще бъдат предназначени за потребителите на Социалния център „Търновград“ за хора, преживели домашно насилие, посочи Ганчева. Базарът ще отвори врати на 7 и 8 март във фоайето на училището, а на 15 март, когато СУ „Владимир Комаров“ чества 45 години от основаването си, щандът ще бъде пред сградата на общината.
Паралелката "Социална работа с деца и семейства в риск" е разкрита в училището през настоящата учебна година предвид необходимостта от подготвени социални работници за работа с потребителите в множеството социални центрове, функциониращи във Велико Търново, уточниха от училищното ръководство. Интересът е голям, защото възпитаниците, завършили тази паралелка, ще могат непосредствено да започнат работа след завършването на средното си образование. В хода на гимназиалния курс те имат специализирани часове по професионална етика на социалния работник, за законодателството, свързано с професията, както и практики в социалните центрове, където техни ментори и ръководители са социални работници с дългогодишен опит.
Младежите от паралелката се подготвят за участие в инициативите, посветени на Световния ден на хората със синдром на Даун, който ще бъде отбелязан в средата на месец март.
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text