site.btaМинистерството на правосъдието ще закупи специална техника, която да засича неистински документи за българско гражданство, съобщи Атанас Славов
В Министерството на правосъдието предстои изграждане и на собствен капацитет, който да засича най-флагрантните опити за манипулации на документи и за представяне на неистински документи. Това съобщи министърът на правосъдието Атанас Славов в отговор на въпрос на Ангел Георгиев от "Възраждане" относно работата на дирекция "Българско гражданство" в Генералното консулство в Битоля.
През тази година ще бъде закупена специална техника – т.нар. видеоспектрален компаратор, който ще даде възможност на служителите на министерството, които ще бъдат специално обучени, да извършват първоначалния преглед на документите, така че да не се стигне до множество отхвърлени молби или пък забавяне на процедурата заради натовареността на Националния институт по криминалистика на МВР, съобщи министърът на правосъдието.
Той обясни, че МП изпраща всяка преписка, която съдържа данни за неистински обстоятелства, за проверка в Националния институт по криминалистика към МВР и винаги се съобразява с резултатите от тази проверка, както и със становищата на МВР и ДАНС за проверка на дейностите на кандидатите дали представляват заплаха за сигурността.
Министър Славов пое публичен ангажимент, че ще направим всичко възможно, зависещо от Министерството на правосъдието, да подобри процеса по организация на процедурата по предоставяне на българско гражданство. Той обаче посочи, че трябва да се има предвид, че експоненциалното увеличение на молбите от последните две години би наложило да бъдат заделени повече ресурси, особено ако се приеме окончателно решението гражданите да получават указа си за българско гражданство на публична церемония в МП.
Въпросът на депутата от "Възраждане" Ангел Георгиев беше във връзка с работата на Генералното консулство в Битоля. Той посочи, че става въпрос за неправомерно прекратени 5000 преписки за българско гражданство на хора в Северна Македония, като поводът е, че не са попълнени бланките с интервюта. Той попита министър Славов как ще придвижи молбите за гражданство на хората, които са потърпевши, и ще потърси ли персонална отговорност на служителите в Битоля.
Правосъдният министър представи данни от проверка в информационната система на дирекция "Българско гражданство" и коментира, че не се потвърждава споменатата огромна цифра от 5000 прекратени молби. В периода 01.01.2021 г. до 31.12.2023 г. са постъпили 7405 молби за придобиване на българско гражданство на основание български произход, подадени в Генералното консулство в Битоля, съобщи той.
Атанас Славов каза, че след извършен експертен преглед за съответствие с нормативните изисквания, са образувани 4686 броя преписки. "Същевременно по 2719 молби, по които са представени документи от кандидатите, не е установено да покриват изискванията за пълен комплект документи, т.е. не се удостоверява основанието за натурализация на основание български произход и са върнати в Генералното консулство за доокомплектоване", информира министърът.
Предвид обстоятелството, че молителите не са отговорили подробно и изчерпателно на всички въпроси от въпросника при провеждане на интервюто, Съветът по гражданството в Министерството на правосъдието е отхвърлил молбите на общо 343 лица, подали документи в Генерално консулство в Битоля, посочи той.
Служителите на Генералното консулство не са в юрисдикцията на Министерството на правосъдието, каза още Атанас Славов. МВнР извършва проверка, която вярвам, че ще установи истината, къде се е скъсала връзката, кой е виновен, ако има съответните нарушения, и ще бъдат предприети мерки, добави той. Министър Славов обясни, че по преписките, по които има отказ, процедурата не може да бъде рестартирана.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text