site.btaБългарският стартъп сектор изрази силна подкрепа и желание за европейско стартъп законодателство, каза евродепутатът Цветелина Пенкова
За да стигнем до идеята за създаване на законодателство за стартъпи в Европейския парламент, проведохме множество разговори с представители на българския стартъп сектор - с хора, които имат такива проекти, и те изразиха силна подкрепа и желание за стартъп законодателство. Това каза в интервю за БТА българският евродепутат от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова. Тя и екипът ѝ са инициатори на първото законодателство за стартъпи в Европейския парламент. Законодателството за стартъпите беше прието през декември 2023 г. с мнозинство. То дава дефиниция за стартъп, поставя обща европейска рамка и предоставя възможност за реализация на стартъпите в Европейския съюз.
Евродепутатът обясни, че на голяма част от българските стартъпи им се налага да търсят финансова подкрепа, много често извън рамките на Европа, да се местят или в страни от Азия, или в САЩ, или във Великобритания, където има повече възможности за финансова подкрепа. „На тях им се налага да реализират своите проекти извън рамките на държавата. По този начин ние губим човешки ресурс, иновативните идеи и добавената стойност за икономиката не остават тук“, каза Пенкова и допълни, че със стартъп законодателството се цели задържане на младите хора по родните им места, където те искат да реализират своите проекти.
Евродепутатът обясни, че необходимостта от законодателство е явна, но за нея било по-важно да чуе младите хора, които се занимават със стартъпи, дали искат такива законови регулации. Защото политиците и регулаторите винаги ще кажат „да, има нужда от повече регулация“, но затова разговорът беше в обратна посока - започнахме от хората преди да представим този проект на фона на Европейския парламент, обясни българският евродепутат.
По темата за приемането на България в Шенген Цветелина Пенкова изрази мнение, че е "нелепо" частичният ни прием в шенгенското пространство да се смята за успех. България и Румъния над 12 години вече изпълняваме всички технически критерии, каза Пенкова и допълни, че Европейският съюз е базиран на правила, които трябва да се спазват. В един момент се оказва, че ние имаме задължения, изпълняваме ги, но нашите граждани остават лишени от полагащите им се права, което е ясната дефиниция на дискриминация“, допълни евродепутатът.
По повод предстоящите европейски избори, Пенкова акцентира на нуждата от повече информация за процесите в Европейския съюз. „Въпросът е сега наистина, особено на младите хора, да успеем да обясним защо имат значение тези политики, защо те са важни за тях и защо тяхното участие и техният глас може да бъде чут и от Европа“, посочи тя.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text