site.btaБългарският военен научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий” пристигна в Мар дел Плата
Българският военен научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий” (НИК 421) акостира на пристанището във военноморската база в Мар дел Плата, Аржентина, в 8:45 часа местно време на 21 февруари, съобщиха от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" (ВВМУ).
Плавателният съд се връща от базата ни “Св. Климент Охридски” на остров Ливингстън в Антарктида, където подпомогна научните изследвания на 32-рата българска антарктическа експедиция, достави материали за изграждането на нова научна лаборатория и съдейства за превозването на изследователи и материали за базите на други държави.
Българският кораб беше посрещнат от командира на аржентинската Атлантическа военноморска база комодор Марсело Патерностро и още трима представители на ръководството й, отбелязват от ВВМУ.
Началникът на ВВМУ флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров и командирът на кораба “Св. св. Кирил и Методий” капитан II ранг Николай Данаилов предадоха на комодор Патерностро намерените от българска полева геоложка група при научни изследвания останки от самолет, както и част от знамето на Аржентина.
Смята се, че това са останки от Neptune 2-P-103 на Аржентинската военноморска изследователска ескадрила, катастрофирал през 1976 г. в планината Бернар на остров Ливингстън. На борда му е имало 11 души, които са загинали, като живота си са загубили и тримата членове на екипажа на изпратения спасителен хеликоптер, който също се разбива. Катастрофите се превръщат в “най-голямата трагедия в историята на аржентинското присъствие в Антарктида“, както каза капитан III ранг Лукас Акоста – оперативен офицер от аржентинските военноморски сили, отбелязват от ВВМУ. Той подпомагаше навигацията на българския кораб във водите край Аржентина и в Южния океан. Капитан III ранг Лукас Акоста слезе в Мар дел Плата от борда на НИК 421.
Флотилен адмирал Медникаров предостави на комодор Патерностро доклад за намирането на останките от самолета, както и за възпоменателната церемония на българския кораб в памет на загиналите аржентински изследователи на Антарктида, състояла се на 4 февруари 2024 г. в района на Бърнард пойнт, на остров Ливингстън от Южните Шетландски острови.
Комодор Патерностро специално благодари за усилията на българския екипаж и на антарктиците за съхраняването и почитането на аржентинските герои, съобщават от ВВМУ.
На среща с аржентинските си колеги на борда на българския кораб началникът на ВВМУ разказа накратко за втората антарктическа експедиция на плавателния съд “Св. св. Кирил и Методий”. “Никога не съм бил в Антарктика”, каза комодор Патерностро и прояви голям интерес към плаването на НИК 421.
“За нас Мар дел Плата вече е родно пристанище”, каза флотилен адмирал Медникаров, тъй като и при двете плавания до Антарктида корабът “Св. св. Кирил и Методий” имаше спирки и в двете посоки на това аржентинско пристанище. “Нашето сътрудничество е полезно и за двете страни, защото учим важни уроци”, каза началникът на ВВМУ. Комодор Патетностро отбелязва, че за аржентинските военноморски сили също е полезно да виждат кораби на други държави и да обменят опит с колеги.
Разстоянието до Мар дел Плата от около 650 морски мили от Комодоро Ривадавия - предишното пристанище, където спря на “Св. св. Кирил и Методий”, беше взето за три денонощия.
В Мар дел Плата е планирана среща на флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров и на капитан II ранг Николай Данаилов с кмета на града Гилермо Монтенегро.
Мар дел Плата, намиращ се на 400 километра на юг от столицата Буенос Айрес, е петият по население град на Аржентина с близо 700 000 жители. Населеното място е важен туристически, пристанищен и риболовен център на страната. Тук е роден големият музикант и композитор на аржентинско танго Астор Пиацола, чието име носи летището на града.
В Мар дел Плата българският научноизследователски кораб ще натовари гориво, вода, пресни плодове и зеленчуци, с които да премине Атлантическия океан.
Преди да се отправи на 23 февруари през Атлантическия океан към Варна, “Св. св. Кирил и Методий” ще спре в бразилското пристанище Рио Гранде за официално посещение по повод 90 години от установяването на дипломатически отношения между България и Бразилия.
Очаква се НИК 421 да се завърне в България от втората си антарктическа мисия в началото на април, отбелязват от ВВМУ.
***
По време на 32-рата българска експедиция до Антарктида, БТА публикува видеоинтервюта с български антарктици. БТА представя и всички научни проекти с видео, снимки и текстови материали, подготвени съвместно с учените преди заминаването им.
Рубриката "България – Антарктида: Корабният дневник на БТА" дава подробна информация за цялото плаване на кораба "Св. св. Кирил и Методий" до Антарктида и обратно, за престоя му там, както беше по време на историческото първо плаване до Ледения континент през 31-вата експедиция в края на 2022 г. и началото на 2023 г. Тогава само БТА имаше кореспондент на борда - Константин Карагьозов, който предаваше новини за всеки от 127-те дни на експедицията в текст, видеоматериали и снимки. През юни БТА издаде на български и английски език брой на списание ЛИК "До Антарктида и назад под български флаг", посветен изцяло на историческата експедиция.
Цялата информация на БТА за българските научни изследвания на Антарктида и подпомагането им от българския военен научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий", както и другите дейности на българската антарктическа база, отново е достъпна и за всички медии на български и на английски език на интернет страницата на агенцията в разделите „България – Антарктида: Корабният дневник на БТА" / "Bulgaria - Antarctica: BTA's log".
БТА има и Национален пресклуб на борда на кораба и откри пресклуб в българската антарктическа база на остров Ливингстън. /ТС
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text