site.btaПарламентът прие на първо четене законопроект за ратифициране на споразумението за участие на България в Програмата на ОИСР за Украйна
Народното събрание прие на първо четене законопроект за ратифициране на Споразумението за участие на България в Програмата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за Украйна с доброволен финансов принос в размер 60 000 евро. Законопроектът бе гласуван със 121 гласа „за“, 42 – „против“, четирима – „въздържал се“.
В доклада на комисията по външна политика се посочва, че Програмата на ОИСР за Украйна има за цел да подпомогне усилията на страната в процеса на реформи по пътя ѝ към членство в ЕС и ОИСР. Посочва се, че дейностите и мерките, заложени в Програмата, са на обща стойност 16,5 млн. евро за целия четиригодишен период. Предвижда се финансирането да бъде изцяло с доброволни вноски от страните членки на ОИСР, кандидати за членство и партньори, които имат желание да я подкрепят.
В доклада на комисията по външна политика се изтъква, че България е последователна в подкрепата си за суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна в нейните международно признати граници, както и за нейната европейска перспектива. Включването на България към Програмата на ОИСР за Украйна чрез предоставяне на доброволен финансов принос ще бъде допълнително потвърждение на твърдия ангажимент на страната ни към подпомагане възстановяването и икономическото развитие на Украйна, са казва в текста.
Костадин Костадинов, заяви, че парламентарната група на „Възраждане“ няма да подкрепи това предложение за подпомагане на „бедна“ Украйна. Той настоя, че ще имат предложения между двете четения на законопроекта и добави, че сумата не е толкова голяма, нека да съберат пари от джобовете си от ПП-ДБ, ДПС и ГЕРБ-СДС и да платят. Александър Иванов от ГЕРБ -СДС обясни, че за България членството в ОИСР е приоритет. Иван Ченчев от „БСП за България“ възрази срещу начина, по който точката се включва в дневния ред, а именно като извънредна. Той настоя, че проблемите в България са достатъчно много, за да има извънредна точка за Украйна. Явор Божанков от „Продължаваме промяната – Демократична България“ настоя, че да се спекулира и да се противопоставя помощта за Украйна на проблемите у нас, е абсолютен популизъм. Кристиан Вигенин от левицата постави въпроса за контрола над разходването на средствата, както и за какво точно ще бъдат изразходвани те.
Депутатите гласуваха срокът за предложения между двете четения да бъде три дни.
/МК/
news.modal.header
news.modal.text