site.btaМФ ще състави нови правила за избор на адвокати, които да представляват България в международни арбитражни дела
Министерството на финансите ще изготви нови правила, по които да избира адвокатите, които ще представляват България в международни арбитражни дела. Информацията е публикувана на сайта на министерството с уточнение, че така се изпълнява предложение на Консултативния съвет по въпроси, свързани със защитата на българската държава по международни арбитражни дела. Той беше сформиран с постановление на Министерския съвет от декември миналата година, а за практическото изпълнение на проекта за общи стандарти и правила за възлагане на представителството на българската държава по международни арбитражни дела ще отговаря Дирекция "Съдебна защита" в МФ.
За целта Министерството на финансите ще осъществи предварителни пазарни консултации с независими експерти или органи, както и с участници на пазара. То публикува и покана към всички заинтересовани експерти, органи и участници на пазара да заявят участие в консултациите.
"Консултациите и подаването на заявки ще се осъществяват в периода 15-22 февруари, като по-рано постъпилите заявки ще бъдат обработени с приоритет", съобщава министерството.
На 24 февруари миналата година Министерството на финансите обяви процедура за сключване на рамкови споразумения с предмет: "Процесуално представителство и правни съвети по международни арбитражни дела и дела пред чуждестранни юрисдикции, както и предоставяне на правни съвети, участие в преговори и медиация, свързани с разрешаването на правни спорове".
За сключването на рамкови споразумения се определят White & Case и Arnold & Porter, става известно от проект на заповед на министъра на финансите, която е публикувана на сайта на министерството, но не е подписана нито от служебния министър на финансите Росица Велкова, нито от настоящия министър Асен Василев. В изказване пред Народното събрание миналия юли Василев определи дейността по процесуално представителство като чужда на финансовото министерство и опита да я прехвърли към Министерството на правосъдието, но парламентът прие решение, което забрани такова действие. Така се стигна до създаването на Консултативния съвет в края на миналата година.
През януари тази година стана известно, че в Международния център за разрешаване на инвестиционни спорове срещу България е внесен иск от компанията за дигитални активи "Нексо" за три милиарда долара. Справка на сайта на Центъра показва, че претенцията е на етап "регистрирана заявка за откриване на арбитражно производство".
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text