site.btaМОЛДПРЕС: Открийте традициите на Молдова в най-малкия музей на страната в село Ворничени
Един много специален провинциален музей е разположен в края на молдовското село Ворничени, в централната част на Стършенски район на Молдова. Макар и неголямо, това място е събрало впечатляваща колекция от предмети с история, които говорят много живота и традициите на местната общност, предаде молдовската новинарска агенция МОЛДПРЕС.
Ворничени се споменава за първи път в историческите хроники от времето на управлението на молдовския владетел Александър Добрия (1400-1432 г.). Селището е основано от министъра на вътрешните работи на владетеля, откъдето идва и името му.
"Тук започват първите записки в ръкописите на Александър Добрия. Докато отивал в манастира Каприана, владетелят видял хубава долина и се спуснал в подножието на хълма, където се намирало малко село, наречено Думести. Министърът много харесал този район, хората, традициите, носиите, обичаите и пожелал да се установи в него. Това не било лесно, тъй като той бил "ръката на владетеля" и не можел да се отдалечава от резиденцията му, както и да създава семейство. В крайна сметка Александър Добрия отстъпил и му дал десет села от региона. Те граничат със села в районите Ханчести, Ниспорени, Кълъраш и Стършени. Идеята за музея тръгва от тази история. Пътят към Ворничени е разположен тук, горе, с изключителна панорама, откъдето се виждат много добре пет села", разказва основателката на музея Елена Лазарев.
Ворничени е родното село на Лазараев. Предприемачката е решила да превърне земите, където е прекарала детството си, в музей с акцент върху традициите.
„Музеят е открит през 2019 г. и е построен, следвайки архитектурата на стара къща, в памет на предците ни. Проектът е направен от Йон Будечи от министерството на културата. Той проектира всички пристройки: амфитеатър, зала, наблюдателна площадка, паркови места. Така станахме културен комплекс Ватра Думениулуи", разказа Лазарев.
Музеят показва типичната зестра на местните булки, националната носия, местните традиции и обичаи.
„В дома ми се тъчеше. Майка ми тъчеше. Баба е родена през 1908 г. Тя ни разказваше много за традиционните елементи, дори когато бяхме деца и не им придавахме голямо значение. Веднъж ми разказа за килима, който се нарича „Чаша за причастие”, разказа Лазарев.
Според нея, споменатите килими са специфични за региона и са били постилани за младите жени, когато се женели. Върху тях били изрисувани три чаши: едната на младоженеца, другата на невестата и третата – на Бога. Сега такъв килим ще може да бъде видян в Етнографския и природонаучен музей в Кишинев, където ще бъде изложен до 24 март в рамките на експозицията "Килимите на копнежа".
„Разполагаме с килим, който според мен е най-популярният. Нарича се Зъбите на коня. Изтъкан е в период на суша, символизирайки обещание между Бог и земята, че конят ще има какво да оре, а хората – какво да ядат. Всички килими са тъкани след 1800 г. Те са ценни. Виждахме ги постлани при нашите баби и дядовци, затова също ги съхранявахме на пода. Но след посещението на специалисти от сферата на културата, решихме да ги качим по-високо“, отбеляза Лазарев.
Комплексът е домакин на различни културни, както и частни събития, включително майсторски класове, превръщайки се в подходящо място за срещи, обучения и творчески преживявания, някои от които дори "вкусни".
„Организираме майсторски класове, в които можете да се научите да правите пай, борш с градински кервиз, традиционни сладкиши и много други ястия, които се приготвят именно тук. За нас е важно да запазим тези ценни неща и да ги предадем по-нататък“, каза Лазарев.
През 2020 г., благодарение на получената безвъзмездна помощ, семейството закупува оборудване за изработка на сувенири. За ръчната работа отговаря Елена Лазарев.
„Искаме да създадем осветителни тела от дърво. Тези, които виждате, са само прототипи, разработваме тяхната концепция. Искаме да ги поставяме в музейния комплекс и много се надяваме да ги продаваме и на европейския пазар“, каза Марсел Лазарев.
Село Ворничени има голям туристически потенциал. Археологическият обект "Златната орда", местната дървена църква "Свети архангели Михаил и Гавраил", строена през 1839 г., къщата на Йон Инкулет и др. са най-популярните забележителности.
Заслужава да се отбележи, че на 16-18 февруари всеки ще има възможност да се срещне лично с домакините на културния комплекс Ватра Думениулуи в изложбения център Молдекспо, където те ще покажат в изложба традициите и красотата на региона Стършени. А който има късмет, може би ще опита и пай.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и молдовската агенция МОЛДПРЕС.)
/ПГ/
news.modal.header
news.modal.text