site.btaОБНОВЕНА Комисията по здравеопазване прие да се създаде работна група, която да прецизира текстовете на Националната здравна стратегия
Народните представители от парламентарната комисия по здравеопазване приеха да бъде създадена работна група към комисията, която да прецизира текстовете в Националната здравна стратегия.
Депутатите обсъдиха проект на решение за приемане на Национална здравна стратегия 2030, внесен от Министерския съвет. На следващо заседание ще бъдат уточнени числеността и съставът на работната група. Създаването на работната група е по предложение на депутата проф. Костадин Ангелов, който призова гражданите и всички, които искат, да направят предложенията си на мейла на здравната комисия.
От три години нямаме Национална здравна стратегия, а тази стратегия осигурява реализацията на политиките, заложени в документи от по-висок ранг, каза заместник-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов. По думите му Националната здравна стратегия е единственият документ от стратегически характер в сферата на здравеопазването. В проекта на стратегията са формулирани цели като ефективно управление на ресурсите с фокус върху резултатите, здравната сигурност, намаляване на неравенствата и др., допълни той. Ресурсът, предвиден в проекта на документа за периода 2024 – 2030 г., е над 100 млрд лева.
В комисията по здравеопазване са постъпили много становище от експертните съвети по различни медицински специалности, от болнични асоциации и от неправителствени организации, каза председателят на комисията проф. Костадин Ангелов. По думите му по-голямата част от тях съдържат сериозни забележки към проекта на стратегия. Ангелов каза, че в проекта има компилация от идеи без логична връзка между тях, както и противоречащи си визии. Идеята да се напише този документ е била добра, реализацията е лоша, но се надявам със съвместни усилия да постигнем по-добър резултат, допълни проф. Ангелов.
В проекта на Национална здравна стратегия няма заложено нищо, свързано с темата за затлъстяването, за детското очно здраве, за мерки, регулиращи ранен достъп до терапия на кардиологичните заболявания, за персонализирана медицина, за орално здраве на възрастните, за хроничните инфекциозни белодробни болести, изразиха мнението си представители на различните експертни съвети и на съсловната организация на лекарите по дентална медицина.
В проекта на стратегия няма нито една дума за частните лечебни заведения, а те са над 40 на сто от болничните структури, каза адвокат Свилена Димитрова, председател на Българската болнична асоциация. Стратегията вкарва нови тълкувания, твърди се, че има излишък на ресурси и се предлага селективно договаряне с НЗОК, което не съответства на текстовете на Конституцията, допълни Димитрова.
Представителите на парламентарните групи на „Има такъв народ“, „Възраждане“, „Продължаваме промяната – Демократична България“, БСП и ДПС представиха аргументите си за забележките, които имат към проекта на Национална здравна стратегия.
След като бъде преработен целият документ, всички постъпили предложения ще бъдат оформени и депозирани в здравната комисия.
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text