site.btaАрхеологическите находки за 2023 г. в района на Велико Търново са представени в изложба на Регионалния исторически музей
Археологическите находки за 2023 година в района на Велико Търново представя Регионалният исторически музей в изложба. Акцент в експозицията върху виниловите платна, подредени в центъра на града, са проучванията на археолозите от музея през изминалия сезон, съобщиха от културната институция.
В платната е включена информация и снимки за геофизичното проучване на Никополис ад Иструм с най-интересните находки от античния град. В снимков материал е представен укрепеният обект в местността Лъко (Лъга) край село Самоводене, където е регистрирана охранителна кула, по пътя от античния град Никополис ад Иструм към старопланинските проходи.
Находките от семеен некропол край с. Нова Върбовка, открит при земеделски дейности и изследван от археологическия екип към музея и специалистите от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей към БАН, са друг акцент в експозицията. Това е едно от най-интересните проучвания от края на миналата година, казват археолозите. Открити са бронзов медальон на император Каракала от 214 година, чифт изящни златни обици, огърлица със стъклени мъниста, украшения с медна апликация и позлата, керамична лампа, бронзова монета и други.
Показани са и находките от разкопкине на Богородичния манастир в квартал „Френк Хисар“, под крепостта Царевец. Около ранновизантийската базилика и тракийския некропол в района са разкрити вкопани жилища, в които са намерени сребърни лъжички за причастие с врязана украса.
Изложбата е част от събитията, с които музеят отбелязва професионалния празник на българския археолог – 14 февруари.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text