site.btaЖителите на село Смилян започнаха кампания „Преоткрий и се влюби във вкуса на бобените храни“, каза за БТА кметът Чавдар Червенков
В село Смилян подехме инициатива за популярзиринето на ястията, приготвени от фасул, каза в интервю за БТА кметът на селото Чавдар Червенков. Кампанията, наречена „Преоткрий и се влюби във вкуса на бобените храни“, започна в понеделник и ще продължи до края на тази седмица. Стартът е даден със среща на експерти с децата в детската градина. "Специалистите обясниха на малчуганите ползата от бобените храни. Последните два дни двата ресторанта ще включат в менюто си атрактивни ястия, направени от боб", допълни Червенков. Сред храните, гостите и жителите на селото, ще имат възможността да опитат чийзкейк, направен от фасул.
"Опитваме се по някакъв начин да бъдем актуални, защото единият от поминъците на Арденското корито, което включва и съседните села Кошница, Могилица, Арда, Горна Арда, е точно производството на фасул. Природата ни е дарила с много красиви пещери, хубав климат. Хората от района са добродушни, гостоприемни, така че туристите да останат доволни", каза още кметът.
Село Смилян е най-голямото село в община Смолян и единственото с положителен прираст на населението. "Като жители сме вече двойно на село Момчиловци. Догодина имаме 28 първолаци. Общини като Борино и Баните имат по пит- шест деца. А ние можем да се хвалим - климатът ли е, бобът ли е, деца имаме. Всички да сме живи и здрави, за да се радваме на децата", допълни Червенков.
В Смилян къщите за гости са над 20. Има и пет елитни заведения, които са често посещавани и от жители на областния град. В селото функционира открит басейн към един от хотелските комплекси. "Наскоро ни гостува съветник от побратимения на община Смолян турски град Ялова. Той беше много очарован от даденостите на Смилян - конака, пещерите“, посочи кметът.
Червенков посочи, че селото почти винаги е пълно с туристи. „Много рядко има празна къща за гости. Туристи идват и зимата, не само заради Пампорово, което е много близо, но в къщите за гости се предлага много качествена храна. Някои от туристите идват специално заради фасула. Цените не са високи. Имахме бум на туристи по време на празника на смилянския фасул. Толкова народ не е идвал в селото - над 8000 души бяха по време на празника“, похвали се той.
Емблематичният смилянски фасул е патентован преди години от местната кооперация и има документ от Патентното ведомство за запазена марка "смилянски". Това се наложило, за да се борят местните производители с търговците по пътищата, които приписват името "смилянски" на боб с неустановен произход. В момента се работи по въпроса да се патентова търговска марка "Смилянски фасул". Но, според кмета, процедурата е сложна и нещата вървят бавно. Чавдар Червенков обаче е убеден, че ще успеят да се справят с нелоялната конкуренция.
Жителите на Смилян са в очакване на пролетта и на новата реколта тази година.
/МК/
news.modal.header
news.modal.text