site.btaАктьорите от Родопски драматичен театър "Николай Хайтов" се противопоставиха на предложението за създаване на Общински културен център
Актьорите от Родопски драматичен театър (РДТ) "Николай Хайтов" се противопоставиха на предложението на кмета Николай Мелемов до Общинския съвет за създаване на Общински културен център (ОКЦ) в Смолян в сградата на театъра, който да обедини в едно дейностите на всички културни институции. В знак на протест те направиха среща с културните дейци от общината, на която представиха своите възражения от направеното предложение. Актьорите получиха подкрепа от художници, музиканти, писатели.
Срещата се състоя в зала № 2 на Родопски драматичен театър "Николай Хайтов".
"Идеята на Община Смолян за създаване на ОКЦ не от днес, не и от вчера. Последният опит беше през декември 2022 г., на който също се противопоставихме. Прозрачни са амбициите на Общината в града да има един-единствен културен адрес, едно голямо читалище, което да приютява всички форми на изкуство, които се развиват в Смолян. На пръв поглед изглежда резонна и дори реформаторска. Но тя неминуемо води след себе си смърт на единствения държавен културен институт в града, общината и областта - Родопския драматичен театър. И категорично сградата на театъра не е място, където може да се събере палитра от "културни намерения", каза от сцената актьорът Мариан Бозуков, който е председател на съюзната организация в Смолян на Съюза на артистите в България.
Бозуков припомни, че сградата на РДТ "Николай Хайтов" е със статут театрална сграда. Тя е удостоена с награда на Американския институт по архитектура на Третото световно биенале в САЩ през 1985 г. и протестите на трупата на РДТ среща пълна подкрепа и от съпругата на покойния арх. Стефан Попов - арх. Анета Славова, която също е част от архитектурния екип, изградил сградата на театъра.
Мариан Бозуков и колегите му, сред които актьорите Никола Пашов, Миряна Найденова, Тони Пашова, Райчо Гьорджев - най-дългогодишният директор на театъра, Любомир Гешев, Делян Илиев, настояха да се прояви разум и чувство за отговорност, които да позволят нормалното съществуване и работата на театъра и да не се допусне унищожаването му. Всички те се противопоставиха срещу опитите за създаване на такъв център, който оприличиха като "паразитен, силно централизиран и монополизиращ художествено-творческите дейности в Смолян".
Възраженията на актьорите и творческия персонал на РДТ „Николай Хайтов“ са изпратени до Народното събрание, министъра на културата, Община Смолян, Общински съвет – Смолян.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text