site.btaПовече от 23 000 книги са заели читателите на библиотеката в Асеновград през 2023 година
Повече от 23 000 книги са заели читателите на Градска библиотека "Паисий Хилендарски" в Асеновград през 2023 година, съобщиха от културната институция.
Регистрираните посещения за заемане на книги през 2023 г. са 23 109, а броят на активните читатели е 2028. От тях 876 са деца до 14-годишна възраст. По професионална принадлежност, най-голям е броят на регистрираните философи, историци, педагози, филолози – 144, следвани от инженерно-техническите специалисти - 128 и учителите – 87. Заетите от библиотеката библиотечни документи са 32 661, от които 28 650 са книги и 4004 - периодични издания. Библиотечната статистика показва голямо разнообразие в читателските потребности и интереси. 17 405 са заеманията на художествена литература за възрастни, 7303 - на художествената литература за деца. Заетата отраслова литература за деца е 912, а за възрастни - 7041. Най-голям е бил интересът към библиотечните документи от обществените науки (1380), следван от литературознанието (1204), философията и психологията (866), математиката и естествените науки (738).
Статистиката за най-много заемания в детския отдел на библиотеката подрежда автори и заглавия, които се изучават в училище и са част от препоръчителната литература. Сред най-предпочитаните детски книги се нареждат и поредицата "Дневникът на един Дръндьо", "Хари Потър", "Похитителят на мълнии"от Рик Риърдън, всички книги на Джулия Доналдсън и Дейвид Уолямс, поредицата за барбароните, Франклин и Маргаритка. От българските автори и заглавия предпочитани са Катя Антонова с поредицата за феята Ванилия, Милен Хальов с "Кало Змея", Петя Кокудева, Илия Деведжиев, Юлия Спиридонова, Мая Дългъчева, Петя Александрова и др.
От изучаваните в училище български творби най-предпочитани през 2023 г. са били разказите на Елин Пелин, Йордан Йовков, следвани от Иван Вазов с "Под игото", както и "Балада за Георг Хених" на Виктор Пасков.
Класацията за най-заемани български автори от потребителите оглавява "Времеубежище" на Георги Господинов и Мария Лалева с „Живот в скалите“ и „Пасиансът на архангелите“.
Най-четените чужди автори са Даниел Стийл, Сандра Браун, Нора Робъртс, Лайза Клейпас, Лусинда Райли, Сара Елизабет Филипс, Барбара Тейлър- Бредфорд, Джоджо Мойс. Траен остава интересът към автобиографиите и биографиите на известни личности от всички области на изкуството, спорта и обществения живот. Продължават да се радват на читателски интерес книги за самоусъвършенстване и позитивно мислене, приложна психология, медицина и здраве, спорт и пътешествия.
От културната институция посочват още, че през миналата година библиотечният фонд е обновен с 2051 документа, от които 410 са постъпили, като дарение, а 600 - от реализираното на проекта "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" към Министерството на културата.
Библиотеката работи по различни програми с мрежа от партньори на регионално, национално и международно ниво. През изминалата година са проведени и 66 интерактивни библиотечни урока на групи от детски градини и училища от града, по различни теми, в подкрепа и допълване на формалното образование.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text