site.btaГеополитически и стратегически влизането на България в еврозоната е изключително важно за страната и за ЕС
Не очакваме да се наложи да преместим датата за присъединяване на България към еврозоната, заявява министърът на финансите Асен Василев в интервю за германското издание "Тагесшпигел" в отговор на въпрос ще мине ли по план въвеждането на еврото на 1 януари 2025 г, съобщи Министерството на финансите.
"Имаше опасения относно националния дълг и бюджетния дефицит през 2020 г. и 2022 г. Въпреки това успяхме да отговорим на тези опасения. Вече успяхме да приемем бюджет, който отговаря на критериите от Маастрихт. Приключихме 2023 г. с дефицит от 2,2 процента. С 22 процента дълг от БВП България е и страната с втори най-нисък национален дълг в ЕС", посочва министър Василев.
Той отбелязва, че от 2013 г. до 2020 г. България успя да изпълни инфлационния критерий. Когато избухна пандемията и след това войната в Украйна, инфлацията се покачи в цяла Европа, включително в България. Инфлацията в момента спада по-бързо, отколкото в други европейски страни, така че очакваме тази година да изпълним критерия, казва Василев и добавя, че това прогнозира и Европейската комисия. Чисто формално няма пречка България да влезе в еврозоната. Геополитически и стратегически това е изключително важно за България и за Европейския съюз, заявява финансовият министър.
В коментар на въпрос за страхове в част от обществото от въвеждане на еврото, Асен Василев посочва, че българската валута е обвързана чрез валутен борд първо към германската марка, а след това към еврото от 1997 г., а реалният обменен курс на лева към еврото е фиксиран от 2007 г. В България де факто цялата икономика работи с еврото, което се вижда както в цените, така и в сделките с имоти, казва Василев. "Може би има някакъв процент граждани, които се страхуват. Повечето граждани обаче вече работят в евро и имат сметки в евро. Ако искате да си купите къща, плащате за нея в евро. Така че еврото не е нищо страшно и нищо далечно", посочва министър Василев.
Бих искал да видя обективна оценка дали България отговаря на критериите за въвеждане на еврото и на базата на тази обективна оценка да се вземе подходящо решение, казва още Василев. Очакваме еврозоната да не допуска политически субективизъм, а да гледа абсолютно обективно на критериите, добавя той. Той отбелязва, че при Шенген една страна-членка на ЕС, в случая Австрия, блокира процеса на присъединяване на България и Румъния, въпреки обективната оценка на Европейската комисия.
По отношение на мерките за борба с прането на пари, Асен Василев заявява, че страната ни полага сериозни усилия за борба с прането на пари. Той посочва, че миналата година е приет нов закон в тази насока. Планираме до края на годината да контролираме целия товарен трафик през българо-турската граница. Цялата сухопътна търговия между Европа и Турция, Близкия изток и Централна Азия минава през тази граница, отбелязва министърът.
За България пълното присъединяване към Шенген е изключително важно, заявява още министър Василев в интервюто. Той посочва, че между три и пет процента от брутния вътрешен продукт са загубите за българската икономика от граничен контрол и забавени маршрути за доставки по шенгенските граници с Румъния и Гърция като добавя, че това са огромни загуби.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text