site.btaИзложба представя в Стара Загора българските жени архитекти от първата половина на ХХ век
Пътуващата изложба „Госпожо Архитект“ ще бъде открита в Градската художествена галерия в Стара Загора днес, в навечерието на 90-ата годишнина на сградата, съобщи за БТА директорът на културната институция Катя Тинева- Гюрковска.
“Сградата, известна като Старозагорските хали, се открива на 4 февруари 1934 година", разказа тя.
Експозицията се фокусира върху българските жени архитекти от първата половина на ХХ век. Тя е в адаптиран вариант и показва градовете, където има създадени сгради от жени архитектки.
Жителите и гостите на Стара Загора ще могат да видят 17 пана с документи, рисунки, чертежи и мултимедия, както и портрети на дами, които имат принос в архитектурата в България. „Може би най-любопитен за старозагорци ще бъде ликът на арх. Елена Варакаджиева-Скордева, която е част от екипа, подготвил проекта на емблематичната старозагорска града“, разказа Катя Тинева-Гюрковска.
„Когато е обявен конкурс за архитектурен проект за изграждане на сградата, на него се явяват няколко колектива от архитекти. На един от тези екипи водещ архитект е именно жена - арх. Елена Варакаджиева-Скордева, другите двама участници са арх. Генчо Скордев и арх. Петко Цветков“, обясни още тя.
След откриването на експозицията днес, ще бъде представена и лекция, специално подготвена от Теодор Караколев, един от основателите на фондация „Български архитектурен модернизъм“, която ще даде подробности за живота на арх. Елена Варакаджиева-Скордева.
Изложбата е дело на Гьоте-институт в България и Фондация „Български архитектурен модернизъм“.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text