site.btaНАСА ще раздвижи хеликоптера "Инджинюъти", за да потърси причината за повредата
Мисията на малкия хеликоптер "Инджинюъти" на Марс приключи, но специалистите ще се опитат да определят каква е повредата му, съобщи сайтът Спейс.
При последния полет и четирите перки на ротора на хеликоптера са се повредили, когато той се заби в повърхността на Марс, разкри НАСА. Специалистите не знаят какво е причинило повредата - дали мощността е намаляла при кацането и това е предизвикало нежелан контакт, или хеликоптерът случайно се е ударил в повърхността.
Ръководителят на проекта за хеликоптера Тед Цанетос каза, че неговите перки ще бъдат завъртяни бавно и раздвижени или ъгълът им ще бъде променен и заснетото видео ще позволи да бъде определено колко голяма е повредата. Независимо от изводите обаче, "Инджинюъти" повече няма да лети.
"Подобни хеликоптери не могат да летят и при най-малък дисбаланс", обясни Цанетос по време на предаване на живо в сряда.
Мини-хеликоптерът е предвиден само за пет полета на Марс. Той изпълни 72. През цялото време "Инджинюъти" подпомагаше роувъра "Пърсивиърънс", с който пристигна на Марс през февруари 2021 г., като проучваше терена, който той трябваше да изследва.
"Пърсивиърънс" търси следи от минал микробен живот на Марс.
Хеликоптерът надхвърли много очакванията на създателите си, които са го направили с евтини общодостъпни компоненти. "Инджинюъти" тежи само 1,8 килограма и прилича по-скоро на голям дрон. През 2021 г. той стана първият моторизиран апарат, изпълнил полет на друга планета. По този начин "Инджинюъти" доказа, че е възможно да се лети в марсианската атмосфера, чиято плътност е само 1 процент от земната. Общо той прекоси около 17 километра и летя на височина до 24 метра. Продължителността на всички полети на машината е над 2 часа, уточни АФП.
"Екипът на НАСА и Лабораторията за реактивни двигатели не само демонстрира технологията, а показа и подход, който, ако бъде използван в бъдеще, наистина ще помогне за изследването на други планети и ще бъде толкова вдъхновяващ, толкова невероятен, колкото е "Инджинюъти", каза Тифани Морган, заместник директор на програмата на НАСА за изследване на Марс.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text