site.btaВарненски ученици и техните семейства са включени в здравната програма „Бързи герои 112“
Варненски ученици и техните семейства са включени за втора поредна година в програмата „Бързи герои 112“, която цели да повиши осведомеността за симптомите на инсулт, съобщават организаторите на инициативата. Децата са от първи до четвърти клас от Средното училище с езиково обучение „Ал. С. Пушкин“.
Програмата ще продължи до началото на месец април. Обучението е разработено от специалисти по невроконгнитивни нарушения, университетски преподаватели, училищни и детски психолози и е изцяло съобразено с възрастта на децата, посочват инициаторите.
Включените 150 деца се учат как да разпознават симптомите на инсулт и какво да правят, за да спасят своите близки. Те получават мисия да споделят знанията си у дома, за да помогнат на всички в семейството да установят инсулта и да реагират правилно в такива случаи. Като основа на програмата е заложено златното правило, че ако потърпевшите или хората около тях потърсят спешна медицинска помощ в първите три часа на удара, има 90 процента вероятност инсултът да бъде преживян без никакви последици, поясняват организаторите.
Здравнообразователната програма „Бързи герои 112“ стартира в България през април 2021 г. Тя е одобрена от министерствата на образованието и на здравеопазването и е под патронажа на Световната организация по инсулт и Българското дружество по неврология. В нея са взели участие над 307 училища и детски градини и са обучени над 16 хиляди деца и техните семейства.
Във Варна програмата са провежда с подкрепата на CluneTech и фондация „Сърце до сърце за България“. В нейното пилотно издание през февруари 2023 г. се включи целият випуск първокласници на Средно училище „Гео Милев“.
Варненска област е с най-много случаи на инсулти за изминалата година в страната според статистиката на НЗОК. България е на първо място в Европа като страна, в която инсултът е най-често срещаната причина за загуба на човек от семейството.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text