site.btaСтудентската програма за законодателни проучвания в Народното събрание обявява конкурс за избор на законодателни сътрудници
Студентската програма за законодателни проучвания в Народното събрание обявява конкурс за избор на законодателни сътрудници, съобщават от пресцентъра на парламента на сайта на институцията.
Законодателните сътрудници се приемат след подбор по документи и интервю. Кандидатите трябва да са студенти от трети, четвърти или пети курс, дипломанти или млади специалисти в някоя от областите: право, политология, международни отношения, публична администрация и др., да владеят минимум един чужд език, да имат компютърна грамотност, да са запознати с юридическата терминология и да имат добро представяне по време на учебния процес.
Регламентът на конкурса е публикуван на сайта на Народното събрание и е достъпен чрез следния линк: https://www.parliament.bg/bg/students-program
Студентската програма за законодателни проучвания в Народното събрание е създадена през 1999 година. Тя е функционално направление в дейността на парламентарната библиотека.
Целта на програмата е информационно осигуряване на законотворческия процес и създаване на възможности за професионално развитие и израстване на млади специалисти – бъдещи политици и експерти в публични институции. Нейната основна дейност е пряко свързана със законодателната инициатива на парламентарната институция. Във връзка с изготвянето и разглеждането на нови законопроекти, както и изменения и допълнения на съществуващи закони, сътрудниците разработват проучвания по различни теми, се посочва на сайта на парламента.
Всяко законодателно проучване е екипна работа от студенти под научното ръководство на университетски преподавател, който е доказан специалист в съответната област на знанието. След успешно участие в три проучвания студентите получават официален документ от Народното събрание, че са били законодателни сътрудници на институцията.
От началото на своето съществуване програмата е разработила 224 законодателни проучвания от различни сфери на знанието. Първото законодателно проучване е от 2000 г. и е свързано с правното регулиране в ЕС на разпространението на генетично модифицирани видове и производството на храни от тях. Последното проучване е от 2023 г. и засяга проблемите на кръводаряването в България и добрите европейски и световни практики.
В момента законодателните сътрудници проучват законодателната уредба на страните от ЕС, САЩ и Китай в подкрепа на сектор пчеларство и защитата на пчелите, посочва пресцентърът на парламента.
Крайният срок за подаване на документи за кандидатстване по студентската програма е 23 февруари тази година.
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text