site.btaНад 40 000 млади хора са достигнати в рамките на проекта „Бъди герой“ на Сдружение „Иновативен трансфер на знания“
Над 40 000 млади хора са достигнати в рамките на проекта „Бъди герой“ на Сдружение „Иновативен трансфер на знания“, съобщи на пресконференция в Националния пресклуб на БТА Елена Марков, доброволка от сдружението. Материалите по проекта са разпространени в над 20 учебни заведения и във всички международни младежки центрове в страната.
Проектът „Бъди герой“ е реализиран от Сдружение „Иновативен трансфер на знания“ и с финансовата подкрепа на Министерството на младежта и спорта по Националната програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта за 2023 г.
„Бъди герой“ е проект, породен от нуждата младите хора на възраст между 15 и 29 г. да натрупат познания в областта на бедствията с цел превенция и навременна реакция в извънредни ситуации като пожари, земетресения и наводнения, съобщиха от сдружението. Той е осъществен в рамките на седем месеца – от юли 2023 г. до януари 2024 г. и обхваща десет области на страната - София град, София област, Перник, Враца, Благоевград, Пазарджик, Пловдив, Велико Търново, Плевен и Ловеч.
Целта на проекта е да повиши осведомеността на младите хора като ги въвлече в дейности по превенция от бедствия и като разшири техните познания, каза Елена Марков.
„Именно затова нашият проект се казва „Бъди герой“, защото всеки може да бъде герой за себе си, за своите близки, приятели и обществото като цяло“, добави тя. „Чрез него целим да стимулираме инициативността в младите хора, да насърчим гражданската им ангажираност и формираме социално отговорно поведение“, каза още Марков.
По време на изпълнението на проекта е проведено анкетно проучване относно подготовката на младите хора за това какви стъпки биха предприели, за да предпазят себе си по време на бедствена ситуация. Участниците в проекта са се запознали с информация за различните бедствия и какви стъпки могат да предприемат, за да предпазят себе си и семействата си.
Изградена е безплатна интерактивна интернет платформа, предназначена за повишаване осведомеността и подготовката за справяне в бедствена ситуация. По проекта са създадени шест видеоклипа, които обръщат внимание към най-разпространените бедствия в България, а именно пожари, наводнения и земетресения. За да насърчим младите хора да се замислят колко е важно да си подготвен, включихме и известни лица от българската сцена като Тимо, Дара Екимова, Михаела Филева и др. Те станаха част от нашата кауза. И заедно направихме концерт, посветен на превенцията от бедствия, разказа Елена Марков.
В рамките на проекта са създадени и три вида наръчници в джобен формат, свързани с превенцията и действията по време на пожари, наводнения и земетресения. Всички печатни и видеоматериали са със свободен достъп на сайта на проекта www.budigeroi.com
За да обърнем внимание на превенцията от бедствия и колко е важно всеки да е подготвен както със знания, така и физически, създадохме мостри на раници за спешни случаи, каквито всеки трябва да има подръка в дома си. В тях има аварийна свирка, динамо фенерче, комплект за първа помощ, защитно фолио и светлоотразителна лента“, разказа Елена Марков.
„Засегнахме и една тема, която не се дискутира често, а именно семейната подготовка и въвличането на младите хора в етапите за оцеляване. Много важен момент при изграждането на план за евакуация е създаването на общо място за среща, както и избирането на общ контакт при спешен случай за всеки член от семейството“, каза още Марков.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text