site.btaПовече пациенти и модернизиране на материалната база отчитат военните болници за 2023 г.
Повече пациенти, повишаване на приходите и възнагражденията, поетапно модернизиране на материалната база и осъвременяване на апаратурата – това показват отчетите за 2023 г. на седемте болници, част от структурата на Военномедицинската академия (ВМА), съобщиха от пресцентъра на лечебното заведение.
Според данните, количествените и качествените показатели по отношение на стационарната дейност за изминалата година достигат, а някои дори надминават, нивата от 2019 г. (последната година преди пандемията от COVID-19), когато са били най-високи.
Началникът на ВМА генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски представи отчет за периода 2017-2023 г. по време на среща с представители на всички военни болници в страната.
Сериозно внимание беше отделено на възможностите за кариерно развитие. Мутафчийски посочи, че ВМА е акредитирана за обучение на студенти и специализанти по 57 медицински специалности, както и на докторанти по 36 докторски програми. Осъществява и обучение по 50 програми за високоспециализирани дейности в медицината, което е безплатно за служителите на ВМА. В следдипломни курсове за повишаване на квалификацията средногодишно се обучават около 800 души медицински и немедицински персонал.
Успешно дипломиран е първият в историята на страната випуск военни лекари, които вече са разпределени във военните формирования, както и следващите 116 курсанти. Подновен е и проектът за обучение на военни медицински сестри.
През последните две години се наблюдава радваща тенденция – повече от 50% от курсантите заявяват специалността „Военен лекар“ като първо желание, коментира Мутафчийски.
Като успешен проект ген. Венцислав Мутафчийски определи и изградения през 2021 г. Военномедицински симулационен тренировъчен център. До момента в него са обучени 263 бойни санитари, 18 парамедици и 18 военни парамедици, както и 98 медицински специалисти по програмата за спешна помощ по въздух.
От насоките за развитие за столичната военна болница Мутафчийски изтъкна изграждането на нов клиничен тренировъчен център със специални симулатори, внедряването на роботизирана хирургия, реновация на клиники и на спешния център, изграждането на хеликоптерна площадка.
По отношение на останалите лечебни заведения, част от структурата на ВМА, са предвидени ремонтни дейности в редица звена, подмяна на амортизирана апаратура, акцент върху персонала и в частност върху новозавършващите офицери - военни лекари.
От 12 до 16 февруари ще се състоят Дни на отворените врати за кариерно развитие във ВМА. Инициативата е за втора поредна година с цел да бъдат представени специалностите „Военен лекар“ и „Военна медицинска сестра“ пред ученици от 11 и 12 клас.
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text