site.btaНа българските творци е посветена 15-ата графична изложба на варненската галерия „Папийон“
Варненската Арт галерия „Папийон“ открива графична изложба „Из колекциите“. Тя е 15-то поредно издание на инициативата, провеждаща се по традиция през януари, припомниха от галерията и отбелязаха, че за разлика от предишни години сега селекцията е изцяло от български творци.
Подредени са графики малък и голям формат в различни техники - рисунка с игла, щихел, въглен, молив, както и цветна литография и акварел. Те са от различни частни колекции, уточни галеристката Виктория Митева и допълни, че представянето на творците дава възможност да ги видим в различен период от творчеството им. Авторите са утвърдени имена в българското изкуство, доайени в своята област, някои са еталон за високи графични умения, а други се изразяват във всички жанрове на изящното и приложното изкуство, като овладяването на графични техники е част от техния път в различни периоди. Фокусът на експозицията е върху рисунката като солидна база на всяка творба, допълни Митева.
Много интересни и ценни екземпляри според галеристката са няколко рисунки с молив, както и два акварела на Христо Каварналиев, създадени в периода 1943-1947 г. Сред тях са няколко портрета с графит и цветен молив, както и скици от любими негови места като Камен бряг, Балчик и Каварна. Васил Стоилов е включен с прецизно изпълнен „Акт“ с молив. С рисунка в туш и акварел е представен Димитър Казаков - Нерон.
Почитателите на графиката ще видят офорти от добре познатия цикъл „Echoes“ на носителя на Хердерова награда проф. Стоимен Стоилов, монографирани в различни печатни издания, както и офорт, част от илюстрираната с негови произведения стихосбирка на Пенчо Славейков „Пътуване с риба“, номинирана за награда на международен форум. Друг ярък представител на варненската графична школа и „Вулкан“ - Петьо Маринов, е включен с офорт. Градът е представен с още двама емблематични творци - Роберт Баръмов с няколко офорта и сухи игли, и Ванко Урумов с цветен офорт от 1983 г. Присъства и Милко Божков с офорти от 1982 г. от цикъла „Огледало“ и цветни литографии.
В селекцията попадат още литографии Георги Чапкънов - Чапа в типичния му провокативен маниер на осмиване и критика към човешки качества, рисунка с въглен „Дамски портрет“ от 1986 г. и един „Акт“, изпълнен с акварел от 1965 г. на акад. Светлин Русев.
От разнообразното творчество на Любен Диманов са селектирани няколко офорта в разпознаваемия за автор стил, както и „Изход“ и „Глава със сълзи“, монографирани в изданието „Съвременна българска графика“. Ценителите са зарадвани и с няколко творби на Стоян Цанев – офорти от 1984 г. и цветни литографии от 90-те години. Цветни, както обикновено, са и литографиите на Димо Колибаров. Жизнерадостно настроение лъха и от литографиите на Недко Итинов от цикъла "Карнавал“, които позволяват да се преоткрие автора и в графичното поприще, каза още галеристката.
Многообразието е допълнено с две творби, изпълнени в техниката суха игла на проф. Петър Чуклев, дал основите на голяма част от българските графици като преподавател в Националната художествена академия. Той е носител на специалната награда за цялостен принос в областта на книжната графика на Първото международно биенале за екслибрис в България.
Варненските галеристи показват и най-нови творби на Живко Мутафчиев, чието творчество следят. Той присъства за пореден път в ежегодната графична изложба на „Папийон“, но в унисон с фокуса на това издание са негови литографии от 1998 г. Анна Тихонова - Йорданова е включена с два „златни“ нежни офорта, а Юлиян Йорданов с офорт в разпознаваема за автора тематика.
Изложбата може да бъде разгледана до 7 февруари.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text