site.btaПредставители на ръководството на УНСС участваха в онлайн среща по проект за трансформацията на висшето образование в дигиталната ера
Представители на ръководството на Университета за национално и световно стопанство (УНСС) бяха сред участниците в откриваща онлайн среща, която постави началото на изпълнението на проект ''STUDIES-DIG''. Проектът “STUDIES-DIG” се координира от УНСС и е част от “Хоризонт Европа“ (Horizon Europe) – Рамковата програма за научни изследвания и иновации (2021 – 2027), съобщават от пресцентъра на висшето училище. Проектът поставя акцент върху значимостта на трансформирането на висшето образование в дигиталната ера.
Финансирането на програмата е по схемата Мария-Слодовска Кюри за научни изследвания, иновации и обмен на персонал (Marie Skłodowska – Curie Research and Innovation Staff Exchange – RISE). Проектът ще се изпълнява от международен и мултисекторен консорциум, в който участват академични и неакадемични партньори от Португалия, Румъния, Турция, Мароко, Египет и България. Негова цел е да проучи, изготви и предложи иновативни и адекватни на контекста решения за трансформиране на системите на висше образование в дигиталната епоха, обясняват от пресцентъра на висшето училище.
В срещата взеха участие ректорът на УНСС - проф. Димитър Димитров и заместник-ректорът по учебната дейност - проф. Матилда Александрова-Бошнакова. Те приветстваха партньорите по проекта. Европейската изпълнителна агенция за научни изследвания (European Research Executive Agency) беше представена от ръководителя на проекта – Адам Валенджик. Агенцията финансира научните изследвания и иновации, и управлява финансовите средства, предоставяни от Европейската комисия в Брюксел, обясняват от УНСС.
Проектът е резултат от усилията на всички участници в консорциума, които изготвиха проектно предложение и го предадоха за оценка и одобрение от Европейската комисия. Проектното предложение беше оценявано на базата на три критерия: достойнства на проектното предложение; въздействие; качество и ефективност на изпълнението. Крайната оценка беше 86,20% при необходим минимум 70%. Този факт е показател за големия интелектуален, изследователски и институционален капацитет на всички участници.
Партньорите по проекта са представители на различни академични институции, публични и частни организации, както и неправителствени организации от Европа и Африка. Всички заедно са обединени в програма за обмен на персонал за период от 48 месеца. Това е платформа за сътрудничество, която се основава на принципите на иновацията, партньорството и солидарността. Тя си поставя за цел да проучи и установи успешни съвременни модели и инструменти, които могат да подпомогнат трансформирането на висшето образование, както и устойчивата, ефективна адаптация на системите на висше образование в дигиталната ера.
Програмата на срещата включваше същи приветствие от координатора на проекта - проф. Поля Кацамунска, преподавател в УНСС, общ преглед на програмата и обзор на проекта от Адам Валенджик и кратко представяне на всеки един от партньорите.
В качеството си на ръководител на проекта Адам Валенджик изнесе подробна презентация относно проектните дейности за обмен на персонал по схемата Мария Склодовска-Кюри (Kick-off Meeting of MSCA Staff Exchanges Project), и отговори на всички въпроси, зададени от участниците в срещата.
В своята презентация проф. Поля Кацамунска представи приоритетите и предизвикателствата, както и ключовите изследователски дейности, които консорциумът планира да осъществи по време на изпълнението му. Сред тях са: обмен на преподаватели и споделяне на опит; организиране на съвместни събития за научни изследвания и иновации като курсове, семинари и конференции, чрез които да се разширят международните, интердисциплинарните и мултисекторните връзки, да се увеличи капацитетът за изследвания и иновации. Този подход ще насърчи и улесни трансфера на знания и умения; споделянето на културата на научната етика; придобиването на нови умения и кариерното развитие на участниците в консорциума.
Откриващата среща завърши с панелна дискусия на въпроси от организационен и управленски характер. Тя беше ориентирана към определяне на първоначалните дейности за разпространяване на информация за проекта; структурата на управление на консорциума и екипите, от изследователи и служители, при всеки партньор, за всеки работен пакет. Координаторът на проекта - проф. Поля Кацамунска, предложи следващата среща на партньорите от консорциума да се организира и проведе в България. Срещата завърши с финално решение за събрание на Борда на управление на консорциума в София през февруари 2024 г., на която УНСС ще бъде домакин, допълват от висшето училище.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text