site.btaБългария и Турция обсъждат възможностите за съвместни дейности в образованието и науката
България и Турция обсъждат възможностите за разширение на съвместните дейности в областта на образованието и науката, включително в професионалното обучение. Това стана известно на среща в Министерството на образованието и науката (МОН) между делегация от представители на Министерството на националното образование на Република Турция, водена от заместник-министър Назиф Йълмаз, и заместник-министрите на образованието и науката - проф. Генка Петрова и Мариета Георгиева. Това съобщи пресцентърът на МОН.
Двете страни имат сключена безсрочна Спогодба за сътрудничество в областта на образованието, науката и културата между правителството на Република България и правителството на Република Турция от 1997 г. В момента в български висши училища се обучават 437 студенти турски граждани, а 65 са в процес на дипломиране, съобщи проф. Петрова по време на срещата. Тя посочи, че в България се обучават и 21 докторанти от Турция, които традиционно специализират в областта на медицината и инженерните науки. По думите й български и турски университети реализират и 60 съвместни научни проекта в области, като чиста енергия, климат, околна среда, бъдещи и нововъзникващи технологии, мореплаване и други.
Двете страни имат и активен обмен по програмата "Еразъм+". През последните десет години по тази програма страната ни са посетили 6080 млади турски граждани и 3077 преподаватели.
Заместник-министър Назиф Йълмаз предложи това сътрудничество да се разшири и в областта на средното образование, и по-специално в професионалното обучение. По думите му турската страна проявява интерес към българския опит в областта на земеделието и ИТ сектора, които са много добре развити у нас.
Заместник-министър Мариета Георгиева посочи, че в последните години България и Турция са реализирали 77 проекта за обмен в училищното образование, в които са се включили 800 участници от Турция. Специално в областта на професионалното образование са реализирани 15 проекта с 400 участници. Тя каза, че в момента се работи върху сериозна реформа на професионалното обучение в България, така че то да дава по-широкопрофилна подготовка на учениците.
България и Турция имат значителна съвместна дейност и в областта на науката. Над 1700 са съвместните публикации на български и турски научни организации, стана известно по време на срещата.
Както БТА писа на 31 октомври 2023 г., в българските висши училища се обучават около 600 студенти и 21 докторанти от Турция, каза тогава тогавашният ректор на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков на конференцията "Едно ново начало преди един век - 100 години дипломатически отношения между България и Република Турция (1923-2023)", която бе организира в Софийския университет.
През тази година се навършва един век от установяването на официални дипломатически отношения между новообявената Република Турция и Царство България, припомни проф. Герджиков. Той отбеляза, че оттогава дипломатическите отношения никога не са прекъсвали - нито през Втората световна война, нито по време на Студената война. Днес между двете държави има оживени политически, икономически и културни взаимоотношения. И само за първите месеци на 2023 г. търговският оборот между България и Република Турция е 7,5 милиарда лева, което поставя Турция на четвърто място сред европейските държави по този показател, каза проф. Герджиков.
В същия ден изложба с предмети, подарявани през годините от турски официални лица на български държавни институции, документи от Държавна агенция "Архиви" и документи от личния архив на бившия министър-председател на България Симеон Сакскобурготски, съхранявани в двореца "Врана", беше открита във фоайето в Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Експозицията бе озаглавена "Дипломация без много думи. Официални подаръци, дарени от Република Турция на български държавни дейци през XX-XXI век" и беше част от организираната конференция "Едно ново начало преди един век - 100 години дипломатически отношения между България и Република Турция (1923-2023)".
В годината, в която отбелязваме 100-годишнината на Република Турция, е голяма чест да организираме настоящата конференция и изложбата, които са свързани с общата ни история с България, каза тогава при откриването на експозицията посланикът на Република Турция у нас Айлин Секизкьок. Тя благодари на Софийския университет, който бе домакин на събитията, както и на всички преподаватели, начело с член-кореспондент проф. д-р Иван Илчев за тази инициатива. Той е ръководител на Центъра за върхови постижения "Наследство БГ".
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text