site.btaПриходите от е-винетки през 2023 г. към момента са близо 268 млн. лв., съобщи пътната агенция
През 2023 г. са продадени близо 6,3 млн. е-винетки. Традиционно най-предпочитани от шофьорите са годишните и седмичните. От всички продадени годишните са 2 371 481 бр., а седмичните - 2 431 262 бр., следват месечните - 751 590 бр., уикенд винетките - 612 237 бр., и тримесечните - 95 374 бр. Още над 225 000 собственици на пътни превозни средства са получили безплатна е-винетки, предоставена чрез Агенцията за социално подпомагане. Това съобщи Агенция "Пътна инфраструктура".
За втора поредна година цените на е-винетките за леки автомобили са непроменени. Годишната е 87 лв., тримесечната - 48 лв., месечната - 27 лв., а седмичната - 13 лв. Без промяна е и цената на уикенд винетката - 9 лв. Най-изгодна за шофьорите е годишната винетка. На ден за ползване на цялата републиканска инфраструктура пътната такса е около 24 стотинки на ден. Към момента приходите от е-винетки през 2023 г. са близо 268 млн. лв.
На интернет страницата www.bgtoll.bg от бутона "Проверка на винетка" след въвеждане на регистрационния номер на автомобила и държавата, в която е регистриран, всеки може да получи информация за крайния срок на електронната винетка, независимо откъде е купена – от търговски обекти на Агенция "Пътна инфраструктура" или в търговската мрежа на партньорите на АПИ. Статусът може да е "активен", "с изтекъл срок" или "неизползван" в случаите, когато винетката е купена с отложен старт до 30 дни от началната дата на валидност.
Националното тол управление апелира потребителите при купуване на е-винетка да използват сайта www.bgtoll.bg или мобилното приложение, както и останалите канали за продажба на АПИ - на гише срещу плащане в брой или чрез терминал за самотаксуване - с карта. Гишета са разположени на основните гранични контролно-пропускателни пунктове, както и в 27-те областни пътни управления в цялата страната. Терминалите за самотаксуване са 461.
При купуването на е-винетка е необходимо потребителите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация, преди да потвърдят финалното плащане за електронната винетка. Отговорността за попълване на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя му. В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е заплатена дължимата винетна такса за съответния автомобил.
В началото на миналата година от пътната агенция съобщиха, че през 2022 г. са били продадени 5 924 920 броя е-винетки, приходите от които са 282 397 837 лв. Най-търсени са били седмичните винетки.
От началото на 2023 г. цената на всички видове е-винетки стана с 10 на сто по-ниска спрямо предходната година.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text