site.btaДецата от молдовското село Максимени получиха подаръци и лакомства от българска фондация
Дарение, включващо нови учебници, пособия за деца в предучилищна възраст и лакомства направи председателят на фондацията „Бъдеще 2008“ за възпитаниците от детската градина „Гугуца“ в село Максимени. Освен това, за библиотеката и Дома на културата от България бяха докарани книги с български заглавия, голям флаг на България, пана със символите и съкровищата на България, образователни игри по български език, история и география на България.
Символите на България получи и кметицата на село Валя Пержей в район Чимишлия Стела Байду. Това съобщи за БТА председателят на фондацията „Бъдеще 2008“ Ивайло Ангелов, който заедно с обществения деец Александър Стоянов от Силистра за първи път бяха на посещение на едно от най-малките села на Молдова с българско население - село Максимени, комуна Жавгур в Чимишлийския район. Според преброяването от 2004 година в село Максимен живеят 490 души, от които 258 са българи. Първото споменаване на селото беше през 1910 година.
По думите на Ангелов предаването на подаръците се е състояло в Дома на културата, където са били поканени да присъстват всички желаещи от селото жители. „Успоредно с това се състоя и представяне на книга за село Максимени, написана тази година. Музикално трио, начело с директорката на Дома на културата Рита Каиш поздрави всички присъстващи с три български местни песни“, сподели той.
Кметът на комуна Жавгур Константин Райляну обяви желание за бъдещо побратимяване с населено място от България. Предложението му срещна готовността на председателя на фондацията „Бъдеще 2008“ за намиране на партньорско селище подходящо за тях. На срещата с гостите от България присъстваше и кметът на съседната комуна Нови Томай Ярослав Наков, който сключи по-рано през годината договор за побратимяване със село Смилец, община Силистра, област Силистра и директорката на Дома на културата в село Валя Пержей, неотдавна побратимено със село Сребърна Марияна Лунгу.
„За 2023 година членовете на фондацията организираха девет побратимявания между населени места от България с такива от Молдова, с българи в състава на тяхното население - тоест девет духовни мостове между българите от България с българите от Молдова от една страна и от друга между България и Молдова в генерален план“, каза още Ангелов. Според него, като резултат от тези побратимявания бяха осъществени няколко участия на културни колективи от Молдова в България на фестивали и празници.
Освен това бяха направени четири дарения за българските общности в селата Викторовка, Лопацика, Димитровка и Максимени за училища, детски градини и библиотеки.
Председателят на фондацията „Бъдеще 2008“ изрази благодарност към всички кметове от двете държави, които откликнаха позитивно на идеята му за побратимяванията, благодарност към хората, които са го подпомагали през тази година. „С пожелание към българската общност в Молдова за весели празници, изразявам надежда, че и през новата година ще имаме все така нови и успешни събития и сътрудничество“, поздрави Ангелов.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text