site.btaНародното събрание ще продължи усилията си да осигури оптимални условия за работа на представителите на медиите, се посочва в позиция
Народното събрание (НС) ще продължи усилията си да осигури оптимални условия за работа на представителите на медиите, които отразяват дейността на институцията, се посочва в позиция на институцията, разпространена от пресцентъра на парламента. Поводът за нея е журналистическа петиция за подобряване условията на работа в сградата на бившия Партиен дом, където се провеждат пленарните заседания.
"Народното събрание в партньорство с представителите на медиите се стреми към осигуряване на публичност, прозрачност и откритост на дейността си. Институцията дава възможност журналистите пряко да наблюдават и отразяват работата на парламента и да общуват директно с народните представители в интерес на информираността на обществото", се посочва в отговора на НС.
В текста се изтъква, че представителите на медиите имат достъп в сградата чрез издаването на постоянна и временна акредитация, от която се ползват над 600 представители на медиите. За журналистите в сградата на парламента на пл. „Княз Александър I“ № 1 има обособени работни места с необходимото техническо оборудване, интернет, както и вендинг машини за храни и напитки. Освен това представителите на медиите имат пълен достъп до бюфета и кафенето в сградата на Народното събрание, се казва в текста.
При преместването в тази сграда бяха взети предвид предложенията на медиите за улесняване на ежедневната им дейност и е осигурен достъп до фоайето на пленарна зала. Там журналистите имат възможност да осъществяват пряк контакт с народни представители, да разговарят с тях и да искат коментари по актуални теми. Във фоайето по искане на медиите бяха монтирани и монитори, които им дават възможност да следят дебатите в пленарна зала, заявяват от Народното събрание.
В текста се декларира готовността на институцията да продължи да полага усилия да осигури оптимални условия за работа на представителите на медиите, които отразяват дейността на институцията.
През изтеклите дни в отговор на желанието на представителите на медиите за подобряване на интернет покритието пред пленарната зала три пъти беше увеличен броят на точките за достъп до интернет (access point). Максималната скорост на интернета във фоайето пред пленарна зала е увеличен шест пъти - от 500 Mbit/s до 3 Gbit/s. В отговор на молба за заснемането на фронтални кадри отново предлагаме да бъде осигурен достъп до страничните ложи за гости в пленарна зала за определено време всяка седмица. Към настоящия момент представителите на медиите осъществяват своята дейност в сградите на Народното събрание съгласно Правилата за акредитация в следните обособени зони: пресгалерия пред Конферентната зала; Конферентна зала; трибуна за изявления в мраморното фоайе; цялото мраморно фоайе; пресгалерии в пленарната зала; фоайето пред пленарна зала. В мраморното фоайе са обособени кътове, където би могло да се провеждат разговори и да се вземат интервюта, се посочва в отговора на журналистическата подписка.
В него пише още, че представителите на медиите имат възможност да присъстват на откритите заседания на комисиите, които се провеждат в залите, разположени в сградата, където отново могат да поставят своите въпроси пред народните представители. Индивидуални срещи с депутатите могат да се осъществят и в работните помещения на парламентарните групи и народните представители при взаимно разбиране, отговарят от институцията.
/МК/
news.modal.header
news.modal.text