site.btaБраншова организация призовава диференцираната ставка на ДДС за българския туризъм да бъде запазена
Сдружението на туроператорите и туристическите агенти Обединение "Бъдеще за туризма" (СТТА ОБТ) призовава диференцираната ставка на ДДС за българския туризъм да бъде запазена, защото според организацията тя гарантира конкурентоспособността на сектора на международните пазари и неговото бъдеще. Ако това не стане, според ОБТ, ще има нарушаване на баланса между качество и цена. Покачването на ставката ще оскъпи туристическия продукт, съчетано с неблагоприятната геополитическа обстановка, ще доведе до силно свиване на търсенето. Това се посочва в отворено писмо на организацията, адресирано до премиера, министрите на финансите и на туризма и до председателите на ресорни парламентарни комисии, получено днес в БТА.
С гласуваните вчера от парламента на второ четене текстове от Закона за данъка върху добавената стойност депутатите приеха диференцираната ставка от 9 на сто ДДС за общата туристическа услуга и за фитнесите да е в срок до 30 юни 2024 г. включително.
От ОБТ посочват, че авторите на законопроекта не са отчели, че браншът работи с определен хоризонт и в туристическите пакети за следващата година новата по-висока ставка, не е калкулирана, което според организацията ще доведе до непоправими загуби за всеки икономически субект.
Отпадането на диференцираната ставка на ДДС за туристически услуги от 1 юли 2024 г. още веднъж според ОБТ показва "концептуалното неразбиране на туризма като стратегически за страната ни бизнес".
От организацията подчертават, че диференцираната ставка от 9 на сто, въведена като компенсация на загубите от пандемията, реално е била използвана само една година и в този контекст е лишена от смисъл. "През следващата година ще се наложи да платим за разликата от 11 пр.п., която влиза в сила, без да бъдем предупредени за нея. Туроператорите отново ще бъдат наказаното звено в туризма", пишат от ОБТ.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text