site.btaМладежи от Казанлък участваха в международен обмен в Полша на тема равенство между половете
Младежи от шест държави на възраст между 15 и 30 години взеха участие в обмен на тема “Равенство между половете” по програма “Еразъм +”, който се състоя в Полша. От България в обучението се включиха четирима участници и един фасилитатор. Това съобщи за БТА председателят на партниращата организация от България “Юнайтед Авангард Артист” - Казанлък Румен Сомов.
Темата на проекта е провокативна и за двата пола, коментира участникът в обмена Костадин Димитров, цитиран от Румен Сомов. Той разказва, че в една от задачите мъже и жени са обсъждали положителните и отрицателните качества на двата пола, а интересен извод за него е било това как в наши дни жените са придобили “мъжки” качества и обратното. Тема на обсъждане са били и стереотипите в различните общества.
“Този проект успешно показа, че двата пола, които са дефинирани от законите в Европейския съюз не са това, което са били преди. По време на сесиите успяхме да разбием някои стереотипи, като например, че жената не трябва да работи, а да домакинства и да се грижи за децата. Нещо интересно, което видяхме от словашката група, е, че в някои ситуации жените подлежат на по-занижен контрол от пътните полицаи в сравнение с мъжете. Примерът от румънска страна беше, че жените в Румъния получават по-ниска заплата в сравнение с мъжете”, разказва Димитров. Участниците от България са представили случая с насилие над 18-годишната Дебора Михайлова в Стара Загора като доказателство за единността на българското общество.
Според Костадин Димитров по време на обмена участниците са доказали, че мъжът и жената са универсални същества, независимо от коя държава идват, а уважението към другия, без значение от пола, трябва да присъства в нашето ежедневие. Според него младите хора в Европа мислят за своето устойчиво бъдеще и се стараят да го променят към по-добро.
В обмена са взели участие младежи от Испания, Литва, Румъния, Полша, Словакия и България.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text