site.btaМинистерството на електронното управление се включи в учение на НАТО по киберзащита
Министерството на електронното управление (МЕУ) се включи в петнадесетото издание на учението на НАТО по киберзащита „Cyber Coalition 2023“, съобщиха от пресцентъра на ведомството. Учението е сред най-големите в света и тази година в него участваха повече от 1000 участници от над 30 структури на НАТО, страните членки на Алианса, партниращи нации и структури на Европейския съюз.
МЕУ бе представено от заместник-министър Михаил Стойнов, а от страна на Изпълнителната агенция „Инфраструктура на електронното управление“ към МЕУ се включи началникът на отдел „Национален екип за реагиране при инциденти с компютърна сигурност“ Божидар Грънчаров.
Базираният в Естония център на НАТО за върхови постижения изгради за продължилото няколко дни учение в Института по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“ киберполигон във VPN мрежа. Сред българските участници имаше представители на Министерството на отбраната, Държавна агенция „Национална сигурност“, Националната служба за охрана, както и представители на частния сектор.
Българският екип с треньор Николай Стоянов от Института по отбрана успява първи да публикува информация за злонамерения код в единната система на учението и се справя със задачата ривърс инжинеринг (reverse engineering, разгадаване на тайните на функционирането на продукти и системи посредством тяхното разглобяване), а подробният доклад на представителите на страната ни бе похвален от квесторите на НАТО. Самото учение се състои от няколко задачи, като защита на пробита мрежа или инфраструктура, отбиване на атака над комерсиална инфраструктура, защита при атака над веригите на доставките (supply chain attack), която застрашава националната сигурност, анализ на злонамерен код и др.
По време на учението „Cyber Coalition“, което се провежда от 2008 г. насам, се упражняват реалистични сценарии, включващи използването на съвременни заплахи и ефекти в киберпространството. Основната цел е да се изгради киберкоалиция от структури на НАТО, на страните членки и на партньорски държави с цел укрепване на способностите на Алианса да възпира, защитава и да противодейства на заплахите в киберпространството. Сред останалите цели е и сработването на отделните държавни администрации и проверката на капацитета им в сферата.
В рамките на учението страната ни, която участва за единадесети път, си поставя няколко цели, съобщиха на 1 декември от Министерството на отбраната. Сред целите са да се създаде съвместен екип с представители на държавни структури, бизнеса и академичната общност, да се усъвършенства подготовката и тренираността на участниците за справяне с кибератаки и инциденти и да се отработят и тестват процедури и консултации за реагиране, докладване и сътрудничество на национално и съюзно ниво.
/МК/
news.modal.header
news.modal.text