site.btaОбщина Бургас въведе мерки за равен достъп на хората, използващи жестов език, в официалната си интернет страница
Община Бургас получи отличие за въвеждане на мерки за равен достъп на хората, използващи жестов език, в официалната си интернет страница. Наградата бе връчена от Института за публична администрация по време на събитие в Пловдив, посветено на разработването и внедряването на иновации в администрациите, съобщиха от Общината.
Предстои информационно събитие и среща с по-широк кръг от експерти от публичната администрация за запознаване с новосъздадените възможности, уточниха оттам, като посочиха, че тече и подготовка за разширяването на предлаганите услуги за хора с увреден слух. Дейностите се изпълняват по проект, финансиран от посолството на САЩ в България.
Идеята възниква след внимателен анализ на необходимите промени в работата на институциите след влизането в сила на Закона за български жестов език. Общинските експерти се довериха на професионалния екип на Фондация "Заслушай се" и заедно разработиха план за реализиране на дейностите по предоставяне на по-широк кръг от информация, публикувана в сайта, разясниха от Община Бургас.
В рамките на проекта са подбрани двама млади лидери, които са преминали специална подготовка за поведение и представяне на жестов език пред камера.
БТА припомня, че Законът за българския жестов език е в сила от 6 февруари 2021 година. Той урежда обществените отношения, свързани с признаването на българския жестов език за естествен самостоятелен език и със зачитането на правото на глухите и на сляпо-глухите хора на изразяване и на информация чрез жестовия език. В закона е записано, че в срок до 31 декември 2022 г. ръководителите на административните структури в системата на изпълнителната власт и кметовете на общините трябва да създадат условия за извършването на административно обслужване на глухите и сляпо-глухите хора.
Последните промени в закона бяха направени през миналата година.
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text