site.btaОБНОВЕНА Всички заедно можем да направим така, че България да бъде фактор за стабилност и сигурност в Югоизточна Европа, каза Мария Габриел
Всички заедно можем да направим така, че България да бъде фактор за стабилност и сигурност в Югоизточна Европа и да бъде фактор за растеж, да бъде регионален иновационен лидер. Това каза вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел по време на конференцията „Външнополитическата стратегия на Република България- предизвикателства и възможности“.
„Преди да стигнем до тази ясно заявена амбиция е много важно да вземем предвид изцяло променящия се нов свят около нас“, коментира Габриел.
Идеята за външнополитическа стратегия на България не е нова, посочи външният министър. Планираме разработването на публичен документ, имащ за цел да очертае принципите, целите и задачите на българската външна политика в краткосрочен и средносрочен план, каза още Мария Габриел.
Според нея външнополитическата стратегия е необходима, защото има радикално променена международна среда, растяща фрагментация, наслагващи се кризи, различна архитектура на сигурност, агресията на Русия срещу Украйна, хибридни действия и кибератаки. По думите ѝ всички заедно трябва да утвърждаваме единството на евроатлантическата общност.
Свидетели сме на глобални промени, климатични промени, нарушени вериги на доставки, дигитализация, миграционен натиск. Не губим от поглед и българите извън страната. Те винаги ще бъдат във фокуса на усилията ни да даваме перспектива, коментира Габриел. Нови стратегически партньорства в света придобиват форма. Със Северна Америка, Латинска Америка, Близкия изток, Азиатско-тихоокеанския регион. Наясно сме, че икономическата дипломация придобива нови измерения, каза още Габриел. На този фон приемането на стратегически документ, който предварително да бъде одобрен от Народното събрание, има за цел да увеличи прозрачността, предвидимостта и обществената подкрепа за българската външна политика, обясни вицепремиерът.
Редица наши съюзници и партньори разполагат с такива стратегии, като валидността им обикновено е между пет и седем години, посочи Габриел. Планираме разработването на публичен, сравнително кратък по обем, но с фокусирани ясни послания и времеви обхват, документ. Той ще има за цел да очертае принципите, целите и задачите на българската външна политика в краткосрочен и средносрочен план. Този документ ще бъде в синхрон със стратегическите документи, приети в рамките на Европейския съюз и НАТО, обясни Мария Габриел.
В съдържанието на документа следва да се включат елементи на външната политика в няколко приоритетни направления. Ще бъде важно да очертаем по-активния, по-динамичния и по-иновативния принос на България, като член на ЕС и НАТО, каза министърът.
Важно е да изграждаме нови стратегически партньорства. България има много какво да допринесе за това културната дипломация да придобие нови измерения, заяви Габриел. Според вицепремиера трябва да бъдем по-добре подготвени за противодействие на дезинформацията и хибридните заплахи.
/РН/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text