site.btaЕлена Петрова, Динков Динков и Наталия Недялкова са тримата лауреати на Годишните литературни награди на Община Бургас за 2023 г.
Поетесите Елена Петрова и Наталия Недялкова, както и писателят Динко Динков бяха отличени на церемонията по връчването на Годишните литературни награди на Община Бургас за 2023 г. Празничното събитие се състоя във фоайето на Държавна опера - Бургас и бе съпроводено от музикални изпълнения и поетични рецитали на млади таланти.
Плакет "Христо Фотев" за поезия бе връчена за книгата "Ето какво" на Елена Петрова, която не присъства лично. Писателят Динко Динков получи плакет "Петко Росен" за проза за книгата си "Богородични морета", а поетесата Наталия Недялкова бе отличена с награда "Пегас" за стихосбирката "Стихоанализа".
"Бургаската писателска общност е много активна и през годината ни дава много поводи за радост, но днес е празник, защото по-рано през деня всеки един от тези автори имаше възможност да чуе професионално мнение на познавачи и критици от много висока класа и да получи представа накъде върви и съвет накъде да продължи. Това е толкова ценно, колкото са и номинацията, и наградата", заяви заместник-кметът по култура към Община Бургас Диана Саватева и изрази вярата си, че "времето на най-хубавите книги, които ще напишем, предстои".
Тя благодари за изнесените по-рано същия ден доклади на проф. дфн Клео Протохристова от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" и проф. дфн Калина Лукова от университета "Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас. Решението за номинациите в отделните категории за наградите тази година е взето на базата на техните рецензии за предложените произведения.
"В поетичните книги, които прочетох за този преглед, открих много високо ниво, много голяма дарба, много разлистен поетически талант. Гордея се с всички вас", заяви проф. Калина Лукова. Номинирани в раздел поезия, освен Елена Петрова, бяха още Милка Стоянова с "Дръвче зад прозореца" и Наталия Недялкова за "Стихоанализа".
"За разлика от относително единната картина, която проф. Лукова имаше възможност да наблюдава в лириката, създадена от вас, аз бях изправена през извънредно трудна задача, защото под общия етикет "проза" бе включена художествена литература, сборници с разкази, романи, детска книга, литературно-критическа книга, документалистика и етнографски изследвания. Трудно е на тази база да се изберат трима автори, които да бъдат номинирани", коментира проф. Протохристова.
Тя допълни, че според нея Бургас заслужено е известен като градът на поетите, което поставя авторите на проза в едно донякъде незавидно положение, но им дава добра перспектива, както и импулс за борба и развитие. "Въпреки че Бургас е градът на поетите, и трите номинации не са просто номинации, свързани с продукциите на бургаските писатели тази година, а номинации, които съвършено, уместно и достойно стоят в националната ни литература", коментира още проф. Протохристова.
Номинирани в раздел проза бяха още Иван Сухиванов за "Апотеоз на радикалния обрат" и Любомир Калудов за сборника с разкази "От змей злато".
Годишните литературни награди на Община Бургас са плакет "Христо Фотев" за поезия, плакет "Петко Росен" за проза и плакет "Пегас" за книга в областта на поезия, проза, критика или документалистика с принос в развитието на българската литература. На всеки две години със статуетка "Златен Пегас" за цялостно творчество или постижения в областта на литературата и издигане престижа на българската култура се удостояват български автори, поети, белетристи, критици. През 2022 г. "Златен Пегас" получи проф. Светлозар Игов.
/МК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text