site.btaСдружението на производителите на растителни масла настоява до 30 ноември България да приеме обещания режим за внос на слънчоглед от Украйна
България трябва да запази лидерското си място на най-голям износител на слънчогледово олио в ЕС
България е най-големият износител на слънчогледово олио и свързани продукти в Европейския съюз – извоювахме това място за страната си и настояваме то да бъде запазено, заедно с безспорните ползи за държавата. Следващите дни са решаващи за тази национална задача, която трябва да реши българското правителство, доколкото 30 ноември е крайният срок, в който България трябва да потвърди лицензионния режим на Украйна за износ на слънчоглед и други земеделски продукти, и вносът в България от Украйна да се възобнови за първи път от април тази година. Ние, преработвателите на слънчоглед и маслодайни култури в България, настояваме Министерски съвет, съобразявайки се с нуждите на преработватели и крайни потребители на суровина, да приеме работещ механизъм за внос на слънчоглед и рапица, без налагане на административни ограничения от българска страна.
Преди осем месеца вносът на маслодайни култури от Украйна беше спрян. Това доведе до системен недостиг на суровина за преработка на вътрешния пазар, спад на производството с над 30% и огромни загуби за преработвателната промишленост, временно затваряне на заводи и освобождаване на служители, както и неизпълнение на договори. ние твърдо се противопоставяме на досегашната политика на Министерство на Земеделието и Храните, което с административни пречки и липсата на ред, доведе към това, че международни пазари, спечелени за българска продукция, да бъдат загубени за сметка на големи интернационални компании.
Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България обединява повечето маслопреработвателни предприятия в страната. Всички ние в последните 15 години сме изградили модерни производствени мощности с българска собственост, с които извоювахме лидерското място на България в Европейския съюз в сектора на производство на слънчогледово олио и производни продукти. Браншът ни е един от най-големите данъкоплатци в държавната хазна, като годишно внасяме данъци в размер на стотици милиони лева. Нашите компании са с общ капацитет за преработка на над 4 млн. тона слънчоглед годишно, като по-малко от от 50% от това количество се произвежда и осигурява от вътрешния ни пазар.
Ние не приемаме опитите за противопоставяне между интересите на преработвателния бранш и земеделците, защото и от двете страни стои български бизнес, който очаква балансирани и работещи решения от държавата. Количествата слънчоглед и рапица, които браншът ни внася, не се конкурират с производството от българските земеделски стопани, доколкото има гарантиран капацитет за преработка, свободен пазар за износ, а цените се определят от международните пазари.
В компаниите ни работят над 10 000 български граждани, и директно или косвено се осигурява поминък на над 50 000 души, които очакват решения и защита от държавата. Настояваме дадения срок - 30 ноември - за приемане на реално работещ режим за внос на слънчоглед и рапица от Украйна, който да бъде освободен от ненужни административни пречки, които ще спрат вноса и водят до риск от корупционни практики. В противен случай, поради липса на суровина за производство, в 2024 година браншът ни ще бъде принуден да премине към затваряне на заводи и освобождаване на служители, с произтичащите от това тежки негативни последици. Този вариант би донесъл единствено огромни щети на българската икономика и бюджета на държавата.
Яни Янев - Председател на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България
/СТГ/
news.modal.header
news.modal.text