site.btaУкрайна се класира за четвъртфиналите на Европейското първенство по волейбол след чиста победа над Португалия

снимка: Данаил Войков/БТА

Украйна се класира за четвъртфиналите на Европейското първенство по волейбол, което се провежда в Италия, България, Северна Македония и Израел. В зала „Конгресна“ на Двореца на културата и спорта във Варна украинците победиха Португалия с 3:0 (25:20, 25:19, 25:22) и ще играят на четвъртфинала в понеделник срещу Словения. Другият четвъртфинал във Варна е между олимпийския шампион Франция, който изхвърли от турнира България, и Румъния.

Срещата започна изключително равностойно и оспорвано. След пет изравнявания на резултата с добра атака, отлична блокада и грешка в атака на португалците Украйна поведе с 8:5. Гостите в мача поведоха с 4 точки при 12:8 след две успешни блокади. След грешки на домакините украинците поведоха с 6 точки при 15:9. Гостите продължиха с отличната си игра, с началния удар затрудняваха максимално португалците и успяха да поведат с 8 точки при 18:10. Португалия обаче показа, че не случайно е на осминафинал на Европейското първенство. Иберийците реализираха 6 поредни точки, като последните две бяха от начален удар и намалиха пасива си до 2 точки – 16:18. Украинците веднага отвърнаха с 4 поредни точки и отново дръпнаха с 6 точки – 22:16, доиграха спокойно гейма и го спечелиха с 25:20.

В началото на втората част домакините поведоха с 3:1. Украйна изравни при 4:4, след което резултатът бе изравняван 8 пъти. След последното равенство при 13:13 Украйна поведе с 3 точки при 16:13. До края на гейма гостите не изпуснаха инициативата и спечелиха втората част с 25:19.

Украйна поведе с 3:0 в началото на третия гейм, но допусна изравняване при 4:4. След ново равенство при 5:5, Украйна поведе с 2 точки. Португалия успя да изравни при 8:8 след грешка в атака на гостите. Украинците бързо успяха да поведат и дръпнаха с 4 точки при 13:9. Малко по-късно Украйна поведе с 6 точки при 18:12. Гостите допуснаха Португалия да намали пасива си, но спечелиха гейма с 25:22 и съответно мача с 3:0.

Към 09:17 на 23.07.2024 Новините от днес