site.btaХърватия победи Украйна на Европейското първенство по волейбол след тайбрек

Хърватия победи Украйна на Европейското първенство по волейбол след тайбрек
снимка: Данаил Войков/БТА

Среща от група В на Европейското първенство по волейбол:

Украйна – Хърватия 2:3 (25:17, 22:25, 25:20, 15:25, 13:15)

Хърватия изненада Украйна и постигна победа с 3:2 гейма в мач от група В на Европейското първенство по волейбол, на което домакини са България, Италия, Северна Македония и Израел. Това е първи успех на балканците в групата, като те имат и едно поражение. Украйна е с две загуби.

Първата част започна равностойно с три изравнявания на резултата, след които украинците реализираха две поредни точки и поведоха с 5:3. Гостите успяха веднага да изравнят след две поредни точки след блок-аут и грешка на домакините в атака. В следващите минути играчите на Украйна успяха да се възползват от грешки на хърватите и след ас Иля Ковалов поведоха с 4 точки при 11:7. Домакините продължиха с добрата си игра и в атака, и в защита и успяха да увеличат преднината си на 8 точки при 19:11. Украйна пропиля един гейм, но затвори без никакви проблеми гейма с 25:17 точки.

В началото на втория гейм се повтори ситуацията от първия. След три равенства украинците поведоха с 5:3 и допуснаха изравняване при 5:5. След това играта бе равностойна и последваха 7 равенства, последното при 15:15, след които Хърватия поведе с 2 точки при 17:15, а малко по-късно и с 3 точки – 20:17. Гостите успяха да запазят преднината си и спечелиха гейма с 25:22 и изравниха резултата.

Украинците започнаха ударно третата част и след отлични атаки поведоха с 4:0. Добрата игра на домакините продължи и малко по-късно преднината им стана 5 точки – 9:4. След 11:7 за Украйна хърватите реализираха три поредни точки и намалиха пасива си до само точка – 10:11. С отличен сервис, който затрудни максимално играчите на гостите, и добре организирани контраатаки украинците успяха да реализират 4 поредни точки след 14:13 и поведоха с 18:13. Домакините позволиха в края на гейма преднината им да бъде намалена, но независимо от това взеха без проблеми третата част с 25:20.

Хърватите стартираха много добре четвъртия гейм и поведоха с 3:0. Украинците на три пъти успяха да намалят изоставането си до само точка, последното при 8:9, но гостите с добра игра в защита успяха пак да поведат с 3 точки при 11:8, което принуди украинския треньор да поиска прекъсване. След 11:9 Хърватия направи страхотна серия от пет поредни точки и поведе със 7 – 16:9. Гостите показаха много силна игра в края на гейма и след нова серия от 4 поредни точки преднината им нарасна на 9 точки – 23:14. Хърватия заслужено взе четвъртата част с 25:15 и всичко в мача щеше да се реши след тайбрек.

Петата част започна с две равенства, след които Петар Дирлич реализира два аса и хърватите поведоха с 4:2. Украйна изравни при 5:5, последваха още две изравнявания, а при 8:7 за домакините двата отбора смениха игралните полета. Хърватия изравни при 9:9 след ас на Лука Ханзич. Последваха 4 изравнявания, след които с великолепна блокада Хърватия спечели тайбрека с 15:13.

По-късно днес е втората среща от програмата за деня между България и Финландия.

Срещите в групата продължават утре. От 17:30 часа играят Финландия и Словения, а от 20:30 часа е двубоят между Хърватия и Испания.