site.btaИзграждането на Берлинската стена започва на 13 август 1961 г.

Изграждането на Берлинската стена започва на 13 август 1961 г.
Изграждането на Берлинската стена започва на 13 август 1961 г.
Берлин (25 септември 1986) Държавната граница, разделяща Берлин, столицата на ГДР, на Източен и Западен Берлин. БТА, снимка: Олег Попов/Архив

Съгласно решение на правителството на Германската демократична република (ГДР) на 13 август 1961 г. започва изграждането на Берлинската стена. Целта е да се спре потокът от източногерманци към Западна Германия. Стената обгражда Западен Берлин, който се превръща в анклав в Източна Германия, като 43 км преминават през вътрешността на разделения град. Източен Берлин е столица на ГДР. 

Дължината на съоръжението е близо 155 км и е висока 3,6 метра. По стената са били разположени повече от 7000 източногермански войници с 302 стражеви кули и 20 бункера. Състояла се е от 45 000 бетонни блока със заоблен връх, чиято цел била да затруднява опитите за бягство. През нощта са били пускани силни лампи на всеки 30 метра, като това е била най-осветената част в Берлин. Имало е алармени системи, окопи, бодлива тел, кучета и устройства за автоматична стрелба при опит за бягство. Въпреки това повече от 5000 души успяват да избягат на Запад. 

До издигането на Берлинската стена, в периода от 1949 г. до 1961 г., броят на избягалите от ГДР във ФРГ е 2,7 млн. души. 

Събитието е проследено  с много информации в бюлетина "Международна информация" и в Служебния бюлетин на Българската телеграфна агенция (БТА). Първата информация, която се открива в Служебния бюлетин на БТА за затварянето на границата между Източен и Западен Берлин, е на Ройтер: 

Коментар на Ройтер за положението в Берлин

Берлин /източен сектор/ 13 август 1961 г. /Ройтер/ Днес Източна Германия затвори границата между Източен и Западен Берлин рано призори и оповести, че на гражданите на Източен Берлин се забранява повече да работят в Западен Берлин.

По "Унтер ден Линден" тръгнаха дълги колони моторизирана пехота и малки оръдия. Посоката: Бранденбургската врата.
На около 100 метра от вратата военните колони пресякоха полицейския кордон, разположен там предварително. Когато кореспондентът на Ройтер се опита да премине с колата си през вратата /часът беше около 3 след полунощ/, един полицай му каза: "Преминаването забранено. Заповедта получихме преди 1 час". Преустановено е движението и на подземната и надземната железници, които свързват Източен и Западен Берлин.

Бързите мерки за запечатването на границата със Западен Берлин дойдоха непосредствено след като в полунощ Варшавският пакт съобщи, че около Западен Берлин трябва да бъде поставена охрана поради "провокационната кампания" на Запада.

След затварянето на границата източногерманското правителство издаде комюнике, в което се казваше, че отсега нататък гражданите на Източен Берлин ще пресичат границата само ако притежават специален пропуск. Това нареждане ще засегне хиляди жители на Източен Берлин, които работят в Западния сектор на града.

В комюникето на източногерманското правителство се казва, че въведеният пограничен контрол е нещо обикновено за всяка суверенна държава. Декларацията на Варшавския пакт, публикувана от агенция АДН, пояснява, че граничните мерки имат за цел да спрат бягствата от Източен в Западен Берлин. Напоследък ежедневно се отбелязва по около 1000 случая. Декларацията признава, че тези мерки ще предизвикат "известно неудобство за населението", но твърди, че вината за това носи изключително Западът.
Необходимостта от такъв контрол ще престане да съществува с подписването на мирен договор с Източна Германия.

Отсега не може да се каже дали границата ще бъде затворена за дълъг период или само за кратко време. Затварянето на границата дойде съвсем неочаквано, макар че от миналата седмица се очакваха известни мерки за ограничаване на бягствата.

Беше невъзможно да се различи дали войските, приближаващи Бранденбургската врата, са съветски или източногермански. В някои камиони имаше полиция и униформени части, които много наподобяваха бойните групи и организациите за съдействие на армията.

Кореспондент на Ройтер от Западен Берлин съобщи, че на гражданите от западния сектор било разрешено да преминават в източния, но това не се отнасяло до населението в източния сектор. 


Темата е проследена в много информации на самия ден под заглавието "Положението в Берлин":

Берлин, 13 август 1961 г. /Ройтер/ Представител на западноберлинската полиция съобщи, че на няколко места в Източен Берлин е било забелязано движение на съветски и източногермански войскови части. Трафикът между двата сектора на града е бил преустановен в период от 1 до 3 часа след полунощ. Засилена е била граничната охрана, на места до 20 души на пункт. Другаде е била издигната преграда от бодлива тел.

От бежанския център в Мариенфелде съобщиха, че притокът на бегълци от Източен Берлин е спрял към 2.30 ч. тази сутрин. Съобщава се също, че кметът на Западен Берлин е напуснал конгреса на Социалдемократическата партия в Нюрнберг и е отпътувал за Берлин. 

***

Берлин, 13 август 1961 г. /Франс прес/ През нощта беше поставена ограда с бодлива тел, за да се затвори границата между Източен и Западен Берлин. На практика пътят е прекъснат за бежанците. Повечето от пунктовете за преминаване между двете части на града са преградени от сутринта и се пазят строго от полицейски части. Отворени са само 13 гранични поста, контролирани от войници и въоръжени полицаи.

По-голямата част от станциите по линията на метрото, свързваща Западен с Източен Берлин, са затворени. Никой германец от Източен Берлин не може да премине в западната част на града без специално разрешение. Контролът е изключително строг. Трафикът на корабчетата по берлинските езера от единия в другия сектор е прекъснат.

Притокът на бежанци от Източна Германия беше спрян изведнъж през нощта с взетите мерки. Само няколко бежанци се явиха в лагера "Мариенфелд", Западен Берлин, в първите часове на деня.

В наредба на министъра на вътрешните работи на ГДР се посочват имената на дванадесетте улици, по които отсега нататък ще става движението между двата сектора на Берлин. Тя съдържа още следните разпоредби във връзка с движението: забранява се на жителите на Източна Германия да отиват в Берлин, ако не работят там; жители на Източен Берлин, които желаят да отидат в Западен Берлин, трябва да са снабдени с разрешение от полицейския комисариат в местожителството им; гражданите от Западен Берлин могат да преминават в Източен Берлин само с карта за самоличност; няма промяна в режима на преминаването на жителите от Западна Германия, които искат да отидат в Източен Берлин; няма промяна и за чужденците и дипломатите.

В наредба на министерството на транспорта се дава дълъг списък на спирките на метрото и на градската жп линия, които ще бъдат закрити или преминаването през тях ще бъде ограничено. 

В Служебния бюлетин на БТА се откриват и специални кореспонденции, като тази на Адам Келет Лонг, който разказва за случващото се в града и за опитите си да премине границата между двата сектора на Берлин: 

Положението в Източен Берлин

От Адам Келет Лонг

Берлин /източен сектор/, 13 август 1961 г. /Ройтер/ Днес новият обръч, който Източна Германия постави по границата между Източен и Западен Берлин, започна да действа с пълна сила в момента, в който преминах с кола с източноберлински номер през полицейския кордон в Западен Берлин. След това, малко след полунощ, започна да действа контролът. Бранденбургската врата - главният пункт за преминаване между двете половини на града, бе заобиколена от източногерманска полицаи, въоръжени с автомати и от членове на полувоенизираните "работнически бойни отряди".

Коли от Западен Берлин и от Западна Германия преминаваха в Източен Берлин в съгласие с новите правила. Противно на първия ми неуспешен опит да премина в Западен Берлин веднага след като границата беше временно затворена, този път моята специална зелена карта ми позволи свободен пропуск и ми спечели махане с ръка от страна на любезния, усмихващ се полицай. Той ми каза: "В продължение на един час около полунощ на никого не бе разрешено да преминава докато ние не заемем определените ни позиции. Сега нещата се развиват, както ние възнамерявахме и на хора като вас със зелена карта /обикновеният гражданин на Източен Берлин има червена карта/ не ще се правят пречки за преминаване отвъд. Но в никакъв случай не трябва да взимате източногерманци със себе си".

Отвъд огромната врата работници копаеха канал в пътя, който води към границата с Източен Берлин. Нямаше почти никакви признаци от войски или оръдия - както изглежда те са били изтеглени след завършването на първата фаза от операцията.

Един западноберлински полицай не вярваше на очите си, когато аз насочих колата към западноберлинския проверочен пункт, отстоящ на около 100 ярда от Бранденбургската врата. "Вие сте първият човек от Източен Берлин, който минава отсам, откакто всичко това започна", ми каза той. На другите 13 проверочни пункта коли и пешеходци биваха пропускани. Три полицейски кордона проверяваха моя паспорт. Първият кордон беше въоръжен с пушки или автомати, вторият с пистолети, а третата група беше невъоръжена. 

Предохранителните мерки за сигурност имаха масов характер. Навсякъде по протежението на границата на около 100 ярда навътре въоръжени полицаи и фабрични работници охраняваха сградите. Забелязах един въоръжен полицай да наблюдава от прозореца на най-горния етаж на една сграда близо до границата.  По будките имаше опашки, които купуваха отпечатаните набързо брошурки с новите правила. Съобщението за новите мерки пристигнало много късно, за да излезе във вестниците.

Извън района, непосредствено до границата, малко неща говореха, че се е случило нещо драматично. Оживена дейност имаше около полицейските участъци, пред които младежи се товареха на камиони, за да поемат охраната от полицаите, които са били на пост през цялата нощ.

Кореспондент на Ройтер, който пристигна със самолет на летището на Източен Берлин непосредствено извън града, е забелязал няколко полицаи с автомати и каски на главите да  патрулират около сградите на летището. Контролът на граничния пункт, от който се влиза от летището в Източен Берлин, бил строг. Обикновеният брой на граничните полицаи очевидно бил увеличен. Непосредствено вътре в Източен Берлин кореспондентът видял конвой от полицаи с каски, една бронирана кола, 6 камиона, натоварени с въоръжени с пушки  и автомати полицаи, около 6 мотоциклета с кош, всеки с по двама въоръжени човека и с картечница, монтирана на коша и около шест камиона с решетки на прозорците за пренасяне на затворници. Конвоят бил на път към центъра на града, където са разположени пунктовете за преминаване в Западен Берлин.

Според сведения на очевидци, на главната източноберлинска сточна гара били разтоварвани танкове от влакове. Не се знае дали войските са източногермански или съветски. Една тълпа от около 200 души била отблъсната от полицията на около 600 ярда от граничната линия и според очевидци срещу тях били докарани 10 танка. Други 22 танка били разтоварени от влаковете на гарата. 


***

Берлин, 13 август 1961 г. /ЮПИ/ Днес комунистическата източногерманска полиция с насочени автомати и при подкрепата на танкове разпръсна разярена тълпа от източноберлинчани, които протестираха срещу затварянето на пътя за бягство към Западен Берлин. Полицията, подкрепяна от членове на милицията, заплашваше да открие огън срещу 500 източноберлинчани, струпали се в знак на протест на "Еберсвалдер щрасе", близо до граничната линия, която разделя съветския от френския сектори. Девет източногермански танка "Т-34" стояха заплашително в една от страничните улици.  

Този инцидент беше първият сериозен опит за протест в изпълнената с напрежение източна половина на града след бързите мерки на източногерманските власти за строго ограничение на пътуването между Източен и Западен Берлин. Комунистите най-напред прекъснаха всякакъв трафик през Бранденбургската врата - главният пункт за преминаване между Източен и Западен Берлин - в 2:30 часа след полунощ / 21:30 часа по Гринуич в събота/, но 90 минути по-късно те разрешиха възстановяването на трафика. Наложените от тях ограничения позволяват на източногерманците да преминават в Западен Берлин само през 13 пункта, докато западноберленчаните бяха ограничени до само четири пункта за преминаване в Източен Берлин.

Комунистите, източногерманци и руси, превърнаха Източен Берлин във въоръжен лагер. Източногерманците изсипаха в града танкове, бронирани коли, камиони, натоварени с полиция и засилени гранични патрули. Съветски танкове навлязоха покрайнините на града, а съветски разузнавателни коли извършиха бързи патрулни обиколки из града.

В Западен Берлин войските на САЩ вдигнаха по тревога своите 5000 души. Изпратени бяха американски военни хеликоптери да наблюдават границата между Източен и Западен Берлин.

По време на инцидента на "Еберсвалдер щрасе" не бяха дадени никакви изстрели, но очевидци твърдят, че тълпата била в лошо настроение и че полицията била решена да я спре. Всеки погрешен ход, заявяват очевидците, би могъл да доведе до кръвопролитие. Един полицейски офицер крещял: " Разпръснете се или ще стреляме!" Тълпата дюдюкала, но когато полицаите започнали да настъпват, тя се оттеглила. Комунистически агитатори отправяли нападки срещу "търговците на роби на Запад", но те били заглушени от демонстрантите, които крещели: "Сами не си вярвате на думите". 

Въпреки взетите в Източен Берлин мерки от страна на войската и полицията, които патрулират из улиците на града, засега населението както изглежда не взима положението за трагично. 


БТА информира и за позициите на важни политически фигури, като кмета на Западен Берлин Вили Бранд: 

Изявление на Вили Бранд

Берлин, 13 август 1961 г. /Ройтер/ Кметът на Западен Берлин Вили Бранд заяви днес, че управата и населението на Западен Берлин очаква западните сили да предприемат "енергични мерки" срещу решението на Източна Германия да затвори берлинската граница. След заседание на градската управа на Берлин във връзка с кризата, Бранд заяви пред кореспонденти, че комунистите не само искали да установят държавна граница между двете части на Берлин, а освен това да издигнат "външна стена за техния концентрационен лагер".

Той добави, че берлинчани ще запазят спокойствие и ще продължат своята работа. Той щял да помоли съюзническите коменданти на тяхното съвещание да отправят "най-остър нов протест" срещу предприетите нови мерки от Източен Берлин.  


Информациите и коментарите за затварянето на границата между Западен и Източен Берлин продължават и в следващите дни:

Общ преглед на събитията в Берлин

Берлин, 14 август 1961 г. /Ройтер/ Днес ще бъде поставена на изпитание ефикасността на внезапно наложените от Източна Германия мерки за ограничаване потока на бегълците, които ще се мъчат да се проврат през телените мрежи и дулата на автоматичните пушки. Също така очаква се, че 53-те хиляди източногерманци и източноберлинчани, които довчера бяха на работа в западния сектор, ще бъдат потенциален източник на неприятности. Заявено им бе, че вече не ще могат да работят в Западен Берлин и затова ще трябва да си търсят работа в източния сектор. Предполага се обаче, че мнозина от тях ще се опитат да се прехвърлят през границата, за да си запазят работата, с която мнозина се препитават вече от години.

Вероятно ще настъпи хаос и в транспорта, когато 13-те хиляди западноберлинчани, на работа в Източен Берлин, се опитат да вземат подземната железница и надземните превозни средства, прекъснати на границата, освен на един или два строго контролирани пункта. Край добре охраняваната граница през нощта все още се чувстваше напрежение след редицата шумни сцени пред Бранденбургската врата.

Вчера на секторните граници станаха няколко инцидента между източно и западноберлински тълпи и източногерманската полиция, която можа да предотврати по-големи неприятности само с употребата на сълзлив газ и заплахи с насилие. Обаче западногермански официални представители тук открито изразяват опасение, че един по-сериозен инцидент може да предизвика експлозия. Твърди се, че в Източен Берлин цари мрачно настроение и потиснатост. 
Западноберлинската полиция можа да предотврати редица инциденти, държейки западноберлинчани настрани от границата. Днес са дежурни около 7000 полицаи, а останалите 6000 души са готови за действие.

Добре осведомени  източници заявяват, че 11 000 съюзнически войници, настанени в Западен Берлин, от днес също са готови за действие. Малко се знае за дейността на около 350 000 съветски войници в Източна Германия. Според съобщения, достигнали до някои съюзнически среди в Западен Берлин, известен брой съветски части се намират в движение в пълна екипировка, включително бронирани коли и оръдия. В Източен Берлин не се забелязва съветски войници да участват в мерките за сигурност, но лампите в няколко стаи на съветското посолство, на няколкостотин ярда от Бранденбургската врата, светеха до късно през нощта. Гарата на улица "Фридрихщрасе" е единствената функционираща понастоящем, като източногерманската транспортна полиция проверява всички пътници на границата.

Полиция и  членове на "работническите отряди" продължават да охраняват стратегически пунктове в Източен Берлин, като в целия град се чувства военна атмосфера. Но тълпите, които през деня се бяха насъбрали в няколко части на града, по-късно се разпръснаха и към полунощ човек оставаше с впечатление, че градът е населен само от хора в униформа. Районът на правителствените сгради се охранява от танкове, а други 10 танка и две бронирани коли са настанени около една миля на североизток близо до границата с един западноберлински работнически квартал.

Вчера след обяд множество от няколко хиляди души се събра на западната страна на границата, като скандираше "Долу Улбрихт". Бяха хвърлени и камъни. В отговор на това на границата спряха шест бронирани източногермански коли и бяха повикани силни полицейски подкрепления, "работнически отряди" и милиция. На някои места край границата няколко стотици западноберлинчани скандираха: "Берлин ще си остане свободен" и "Долу козята брадичка". Тези прояви накараха Вили Кресман, кмет на западноберлинския район Кройцберг, да заяви, че е отвратен от поведението на някои западноберлинчани и да поиска от един полицейски началник да вземе мерки за разпръсване на множеството.

Вчера около 800 бегълци от Източна Германия успяха да се промъкнат през полицейските кордони и да стигнат до главния бежански лагер "Мариенфелде" в Западен Берлин. От събота по обед до неделя следобед в този лагер са се зарегистрирали над 4000 бегълци. 

Източноберлинската полиция хвърли бомби със сълзлив газ сред множеството от около 2000 западноберлинчани, събрани покрай секторната граница на "Аделбертщрасе". Полицията си послужи и с палките си, след като група младежи направиха някои провокационни забележки и се приближиха твърде много до границата. Инцидентът приключи без никакви жертви и наранявания. 


На 14 август са прекъснати телефонните връзки между Федералната република и съветската зона, се съобщава в Служебния бюлетин на БТА:

Положението в Берлин

Бон, 14 август 1961 г. /Франс прес/ Тази сутрин бяха прекъснати телефонните връзки между Федералната република и съветската зона. Постовете в Източна Германия отказват да дадат каквато и да било връзка в една или друга посока. Федералният министър на пощите, който съобщи за това, заяви, че не може да каже кога ще бъдат подновени тези съобщения.

В бюлетина "Международна информация" е включен репортаж на кореспондента на БТА М. Тошкова за положението в Демократичен Берлин:

Правилни и необходими мерки

Животът в Берлин протича нормално

Берлин, 14 август 1961 г. /кор. на БТА . М Тошкова/ Напълно нормално протича животът в милионния Берлин през днешния първи ден след поставянето на истинска граница между демократичен и Западен Берлин. Предприятията работят с пълен капацитет, ресторантите и увеселителните заведения снощи и тази вечер са пълни с народ. Настроението на трудещите се е бодро. 

В многобройни писма и телеграми до ръководещите органи на ГДР работници, селяни и представители на интелигенцията приветстват новите мерки на правителството, осигуряващи мира и безопасността на Германската демократична република. Много хора използват радиото, телевизията и печата, за да изразят публично своето одобрение на въведените нови мероприятия.

"Правилни и необходими" нарича тези мероприятия проф. К. Аха, "действен удар против милитаристите" смята, че се нанася с тези мерки писателят Паул Винс. "Крайно време бе да се сложи край на опасните посегателства на шпионските централи и милитаристите върху гражданите на ГДР", заявява артистката Матилде Данегер, изказвайки своето задоволство, че по такъв умен начин е разрешена тази задача.
Няма никакво съмнение, че границата на столицата на Германската демократична република се охранява добре, спокойно и уверено стоят на границата частите на народната полиция, националната народна армия и въоръжените работнически отряди. Без никакви условия минава през пропускателните пунктове поток от коли и хора, които посещават Демократичен Берлин. На дело се провежда разпореждането, че миролюбиви западногермански граждани могат да влизат в Демократичен Берлин само срещу своя западноберлински паспорт.

Новите мерки на ГДР за пълен контрол на границите вчера напълно изненадаха западноберлинските и бонски милитаристи и реваншисти. Днес реакционните сили, начело с бонското правителство и западноберлинския сенат, развиват трескава дейност в Западен Берлин, за да организират контрамерки срещу ГДР, да създават паника сред населението. В Западен Берлин се провеждат безплодни заседания на сената и на всевъзможни федерални парламентарни институции. Характерно е, че кметът Вили Бранд, който се изказва непрекъснато, апелира преди всичко не към народа, а към западните държави "за спасение" и за намеса, въпреки че взетите контролни мерки се отнасят изключително до компетенцията на ГДР като суверенна и независима държава.

На състоялата се вчера пресконференция в западноберлинския сенат не бяха допуснати кореспондентите на социалистическите страни. Беше им казано, че тази наредба е дадена лично от самия Бранд.
На отделни места при пропусквателните пунктове големи групи хулиганстващи западноберлински младежи се опитаха да провокират контролните постове.

Западноберлинските радиостанции "Свободен Берлин" и "Риас" разпространяват безотговорни съобщения, в които апелират да се наруши със сила границата при Бранденбургските врата и да се подготвят други опасни провокации. Съобщава се също, че представители на западноберлинските и западногерманските власти са организирали провокационни демонстрации. Във връзка с това министърът на вътрешните работи на ГДР  К. Марон издаде наредба от днес временно да се затвори преходът между Демократичен и Западен Берлин при Бранденбургската врата.

Обаче тези два дни животът в Берлин тече наистина нормално. Честните трудови хора дишат с облекчение, защото са пресечени пътища на германския милитаризъм да осъществява пъклените си планове, да смущава мирния им труд и да нанася вреда на стопанството на Германската демократична република.


Два дни след началото на операцията на ГДР - на 15 август, са въведени нови мерки, за които четем в Служебния бюлетин на БТА:

Нови мерки

Берлин, 15 август 1961 г. /Франс прес/ От 1 през нощта на 14 срещу 15 август гражданите на Западен Берлин трябва да бъдат снабдени със специално разрешение, ако искат да отидат в Източен Берлин с туристически коли или мотоциклети. Според агенция АДН Министерството на вътрешните работи в Източен Берлин изтъкнало, че "западните шпионски централи" са използвали свободното движение на коли за "враждебни действия". 
Западноберлинчани, които работят в съветския сектор на града, могат временно да минават със своите коли, докато получат специално разрешение.
Агенция ДПА съобщава, от друга страна, за все по-разпространяващия се слух в Източен Берлин, че правителството на Панков ще смени отново паричните знаци. Целта на тази мярка ще бъде да се обезценят източните марки, занесени във федералната република от бежанци. От петък насам разменният курс на източната марка е достигнал най-ниското си равнище /510 източни марки срещу 100 западногермански марки/.


Българската телеграфна агенция информира отново в Служебния бюлетин за опити за бягство от Източен Берлин по вода:

Инциденти

Берлин, 15 август 1961 г. /Франс прес/ В съобщение на западноберлинската полиция се казва днес, че "народната полиция" в Източен Берлин е открила огън през нощта в понеделник срещу вторник срещу бежанци, които са се опитали да преминат в Западен Берлин чрез плуване по граничния канал. Полицейският патрул е забелязал един мъж и една жена да плуват по посока към запад. Той е открил огън срещу тях, но безуспешно. През нощта в понеделник срещу вторник са успели да преминат в Западен Берлин чрез плуване общо 41 бежанци, от които осем жени и две деца.


В специалното си издание БТА включва и информация от 16 август за действията на български граждани, намиращи се в средата на август 1961 г. в ГДР: 


Берлин, 16 август 1961 г. /БТА/ Чуждестранен непосредствен свидетел заявява, че на централното гише на гарата в Магдебург вчера е имало дълга опашка съветски граждани, близки на съветските офицери и войници, настанени в съветската зона. Ясно е, че тези хора са бързали да заминат за отечеството си.

Съобщава се също, че групи работници вчера преждевременно са се завърнали в Магдебург от почивката си в България и Румъния, докато пък български и румънски туристи са бързали да напуснат Магдебург и да се приберат по-скоро в страната си. Според същия източник всички мостове и важни железопътни инсталации по пътя от Магдебург за Берлин се охраняват грижливо от източногерманската народна армия и транспортна полиция. Близо до Берлин е била забелязана съветска войскова единица, за която е бил устроен лагер.

Снощи Източен Берлин е продължавал да прилича на обсаден град. Всички важни сгради и учреждения се пазят от въоръжена охрана и в много улици се виждат готови за действие бронирани коли и танкове. Също така студентското общежитие на източноберлинския университет се охранява от "работнически отряди". 


В информация от 16 септември, отново в Служебния бюлетин, се съобщава за изтеглянето на военните части от Източен Берлин и за изграждането на бетонни блокове по секторната граница между двете части на града:

Берлинската криза

Берлин, 16 август 1961 г. /ДПА/ Източногерманското правителство започна да изтегля част от полицейските и армейските части, разположени на секторната граница между Източен и Западен Берлин. Танкове и бронирани коли, разположени до Бранденбургската врата, бяха изтеглени до близките улици. Намален бе броят на полицаите и войниците по местата, през които става преминаване от единия в другия сектор. Около 2000 източногермански войници бяха изтеглени от правителствения квартал в Източен Берлин, където бяха заели позиции с оръдия и танкове в неделя. Това изтегляне на източногерманските войски от граничната линия съвпадна с изграждането на бетонни стени, бариери и нови телени заграждения от източногермански инженерни войски и работници по границата. Според меродавни източници войските били изтеглени на позиции извън Берлин, но достатъчно близо, за да бъдат бързо придвижени към секторната граница, ако стане нужда.

Източноберлинските власти изпратиха много групи въоръжени лица през нощта, за да изградят бетонни блокове по секторната граница между Източен и Западен Берлин. Заявено бе, че е била изградена ограда, висока около 1,20 метра и че на няколко места били използвани подемни кранове. Изградена била и 1,5 метра висока телена ограда, дълга около един километър.

Неизвестни нападатели изпочупиха прозорците на западноберлинския клон на прокомунистическата Демократична федерация на жените през нощта и се опитаха да предизвикат пожар, но пожарникарите бързо се справиха с положението. 


Берлинската стена е съборена на 9 ноември 1989 г., когато са отворени граничните пунктове между Федерална република Германия (ФРГ) и Германската демократична република (ГДР). 

На пресконференция след заседанието на Централния комитет на Германската единна социалистическа партия (ГЕСП) Гюнтер Шабовски, секретар по информацията на партията, попитан за новите правила за пътуване, регламентирани в нов закон, започва да ги чете от бележката, която му е дадена от държавния и партиен ръководител Егон Кренц минути преди пресконференцията, без да е запознат с тях, защото не е присъствал на съвещанието. Следва въпрос от репортера на в. "Билд" Петер Бринкман кога влизат в сила промените, на който той, след няколко секунди колебание, отговаря: "Доколкото знам, веднага". Не е знаел също така, че официално новите правила трябвало да бъдат обявени по националното радио в емисията в 4 сутринта. Според тях източногерманците можели да пътуват отвъд стената, без да посочват защо отиват там и без да доказват, че имат роднини в Западна Германия. Прието било и визите и разрешителните за пътуване да се издават по-бързо, дори на гранични пунктове. Думите на Гюнтер Шабовски са последвани от щурм на източногерманците към моста на "Борнхолмер щрасе", излъчван по световните телевизии. 

В 21.00 ч. министърът на Държавната сигурност Ерих Милке получава от държавния и партиен ръководител Егон Кренц указания, граничните пунктове към Западен Берлин да бъдат отворени, а един час по-късно и всички пунктове към ФРГ.

/ГИ/

news.modal.header

news.modal.text

Към 20:37 на 20.05.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация