site.btaАнглия и Дания се класираха за осминафиналите след убедителни победи на женското Световно първенство по футбол

Отборът на Дания се поздравява след първия гол във вратата на Хаити. снимка: АП

Англия и Дания завършиха на първите две места в група D на Световното първенство по футбол за жени, постигайки убедителни победи в последните си мачове. Двата тима се класират за осминафиналите, като Англия ще срещне Нигерия, а Дания ще спори с Австралия.

Англичанките постигнаха убедителна победа с 6:1 над Китай в най-добрия си мач от началото на турнира, като два красиви гола вкара Лорън Джеймс. С 9 точки англичанките оглавиха потока, следвани от Дания с 6, Китай с 3 и Хаити без актив. Осминафиналната среща Англия – Нигерия ще се играе на 7-и август в Бризбейн.

Алесия Русо откри резултата още в 4-ата минута, а Лорън Хъмп и нападателката на Манчестър Сити Джеймс увеличиха преднината на 3:0 още преди почивката на стадиона в Аделаида. Джеймс вкара третото си попадение на турнира преди резервата Клоуи Кели на празна врата и Рейчъл Дейли да добавят още два във вратата на китайките, които намалиха на 1:3 от дузпа, реализирана от Вън Шуан.

Дания стигна до елиминациите за първи път от 1995-а година и там ще играе с домакините от Австралия следващия понеделник. Датчанките не се бяха класирали за Световно първенство за жени от 2007-а година насам. За крайното 2:0 над хаитянките се разписаха Пернила Хардер от дузпа в 21-ата минута и Сане Трьолсгаард в добавеното време. Дузпата беше отсъдена заради игра с ръка на Даяна Пиер-Луис, а Хардер вкара своя гол номер 71 с националната фланелка. Въпреки усилията си, отборът на Хаити така и не успя да стигне до реално голово положение.

Към 02:25 на 24.07.2024 Новините от днес